| AjutorulTuturor a întrebat:

OFER FUNDA! Salutare TPU! Am si eu o intrebare : imi puteti spuneti personaje din carti care reprezinta aceste ipostaze ale omului? Homo ludens (care se joaca) homo sapiens (cu judecata, inteligente), homo viator ( calator), homo faber ( mestesugar, lucrator, creator)! Astept raspunsuri... cel mai bun primeste FUNDA

1 răspuns:
| Alyceee a răspuns:

Homo ludens: Otilia din Enigma Otiliei,
homo sapiens: Elevul Dima, din cartea "Elevul Dima dintr-a 7a",
homo viator: Harap Alb?
homo faber: Mesterul Manole.

Daca stii sa argumentezi personajele, raspunsul e 100% corect happy.