| Epilog a întrebat:

Off.Deci incerc sa comunic cu mama mea dar nu reusesc.
Mor de furie cand aflu de la prietenele mele ca ele vorbesc cu mamele lor despre baiatul pe care-l plac, despre schimbarile care le sufera...
Mama e mereu stresata si nu stiu cum sa-i zic.Cateoadata vede ca sunt mai abatuta si vine si-mi zice: dc ai fata asta?
Si cand abia incep sa-i explic nici nu asculta finalul si deja incepe sa-mi tina morala!
Cateodata am nevoie de sfaturi.Am prieteni. Multi! dar sfaturile lor nu se compara cu cel a unui parinte.Mai ales cand vine din partea mamei.
Sincer comunic mai mult cu tata. dar unele chestii chiar nu pot sa i le spun... [ v-ati prins despre ce e vorba]
Mama e genul ala care imi cumpara mereu haine, imi da bani de cheltuiala dar sincer as renunta la toate numai sa am parte de o zi in care sa pot vorbi deschis cu ea.Nu inteleg.Imi este si frica sa vorbesc cu ea.stiu ca deexemplu daca iau o nota mai mica la scoala incepe: aa ca tu in loc sa inveti faci "aia" sau te gandesti la "cealalta"
Un Sfat? Multumesc!:*

4 răspunsuri:
| sunshine_4741 a răspuns:

Zii ce ne-ai zis si noua, si sunt sigura ca atunci te va intelege...succeswinking

| laryyssaa a răspuns:

Si mama e la fel... incearca sa-i spui ca vrei sa aveti o relatie mai apropiata si ca vrei sa vorbesti cu ea, sa te indrume pentru ca pana la urma asta este rolul ei de mama. si daca nu-ti iese din prima insista, poate isi da seama ca nu e bine ce face

| MadaxElena a răspuns:

Am avut si eu problema asta. Sfatul meu : Discuta cu ea cand e in toane bune.Relaxata,odihnita.Spune-i ca vrei sa fiti prietene. Spune-i ca abia astepti sa ii povestesti totul. Cere-i sfaturi.Fi tu insuti cu ea! Trebuie sa fi increzatoare caci asa un parinte e mandru de tine si vede ca ai crescut:*

| Katya2011 a răspuns:

Si eu am trecut prin asta din pacate 21 de ani! Anul trecut am plecat din tara. De atunci vorbesc cu mama doar la telefon si vorbesc cu ea asa cum mi-am dorit din totdeauna sa o fac! Nu zic ca trebuie sa pleci si tu din tara, dar asteapta ca lucrurile cu timpul se vor rezolva! Vei ajunge la varsta cand ii vei putea spune : ''te rog mama, mi-ai tinut destula morala atatia ani si nu ai stiut sa ma asculti! acum vreau doar un sfat, daca nu mi-l poti da, o sa il caut in alta parte! multumesc oricum MAMA!''