| Anonim24122004 a întrebat:

Off ma ia asa de multi nervi incat de abia pot scrie asta, de un an m-am rugat de tatal meu sa ma duca sa fac si eu un sport. I-am zis si eu sa ma duca la karate si nu vrea, nu vrea nimeni, toti din familie cand le spun ca vreau sa fac ceva ma descurajeaza. Le-am zis ca vreau la liceul de arta pentru ca IMI PLACEA sa desenez si toti din clasa mea ma laudau pana si profesorii si familia mea m-au descurajat si au zis ca nu sunt capabil asta fiind si matusa si verisoarele mele, tatal meu mai putin sa ma bata la cat de nervos cand i-am zis sa ma duca sa dau proba de desen si uite asa nici nu m-am dus sa dau examenul de desen, adica acea proba si eu m-am enervat si mi-am bagat piciorul in el de examen si uite asa am ajuns la prof pentru ca am zis ca daca nu ma duce acolo nici sa incerc, imi bag ceva total in el de invatat si pana mea. Ma rog la karate iar m-a descurajat si cand eram mai mic i-am zis ca vreau acolo si m-a descurajat, voiam sa fac acel sport mai mult ca orice, voiam sa ajung prin tara sa vad si eu lumea in special dar mna parintii mei sunt si mai batrani pentru ca am ajuns tarziu pe lume, ma rog faza e ca acum am 15 si am facut si scolioza la coloana si m-am dus la doctor si a descoperit asta din intamplare. Am coloana la 45-55 de grade inclinata acum nu mai pot face sport deloc si s-ar putea sa ajung la operatie si a zis ca s-ar putea din cauza ca eu nu am facut sport si muschii mei sunt dezvoltati doar pe o parte. Aper ca parintii mei sunt multumiti. Nu e o intrebare ce am spus aici e mai mult sa imi vars amarul, eu plang mai ales caci mna nu m-au sprijinit niciodata in ceea ce vreau sa fac ca si alti parinti si asta ma doare tare, alti parinti si daca le spun copiii lor ca vor sa se faca gunoieri ei ii incurajeaza. Off dar pana acum voi ce parere aveti?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Eu nu pot pricepe si basta, esti olog sau nu ai picioare?
De ce nu te duci singur sa te inscrii?
la fel si la liceu, inveti si dai la liceul care iti place, cel de arte, asa cum doresti.
Dar esti capabil sa intri la un asemenea liceu?
ca trebuie sa ai note foarte bune la romana si matematica ca sa iei examneuld e capacitate cu note mari si sa mergi la acel liceu.
Scolioza la arsta asta se repara, daca te apuci de inot!
Dar statul pe scaun la computer, trebuie sa nu mai existe, ca de aceea ti-ai nenorocit coloana.

| Anonim24122004 explică (pentru Violleta2022):

Stau la tara rolling on the floor)))))))))

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim24122004):

Si la voi la tara nu ajung autobuzele?
Sa poti merge in oras, sa te interesezi la liceul ala de arte, ce conditii de inscriere sunt?
In orice caz, daca esti atat de bun pe cat te lauzi, ar trebui sa-ti dai interesul, sa inveti pe rupte, ca sa ai sanse sa intri la un liceu de arte, unde se intra cu medii de peste 9.
Dupa ce ai intrat la liceu, poti sa stai la caminul liceului si poti merge sa inoti in fiecare zi, ca-n oras sunt bazine de inot acoperite.

| Anonim24122004 explică (pentru Violleta2022):

Pai nu sunt ma bazam pe tata sa ma duca ma rog oricum nu mai am cum sa ajung acolo laughing))) ma rog dupa simulari trebuia sa ma duc sa dau proba de desen si luam o nota si dupa vedeam cat luam in examen si se facea media intre cele 2 si aia era media mea de admitere dar ce rost mai are

| Violleta2022 a răspuns (pentru Anonim24122004):

Deci, problema nu-i la parintii tai, ci la tine... odata ce nu te prea atrage ideea sa mergi sa dai proba de desen.
Daca vrei sa mergi acolo, vorbesti cu mama ta, daca tatal nu vrea sa te duca, si aranjeaza ea cu vreun carutas din sat, daca masini nu aveti pe acolo.

| Donsavas a răspuns:

Poti pe viitor sa faci arhitectura. Ar fi si păcat daca ai talent la desen. Dacă vrei sa practici un sport, vorbește cu profesorul tau de educație fizică sau du te la sala si vorbeste cu băieții de acolo, lucrează pentru a te dezvolta. Nu te astepta sa te duca cineva! Chiar daca nu esti la liceul de artă, poti sa lucrezi acasa.