| cristina_4037 a întrebat:

Offf, sunt nehotarata. Pe 21 Septembrie este ziua mea, fac 18 ani. Banii nu ma dau afara din casa, mai ales in perioada asta, si chiar nu stiu ce as putea face frumos, invitati nu prea multi( pentru ca, cu familia fac de ziua mea cade luni asa ca atunci fac cu ai mei), iar cu prietenii in weekendul urmator. O sa fie in jur de 15 persoane. Eu am o casa, nu este terminata, am terasa, curte, si casa, cum sa spun, mai trebuiesc gaze si usi, faianta si atat ca in rest e gata( asta, daca avem noroc si vin banii intr-o saptamana terminam, dar...niciodata nu se stie...winking...), ma gandeam sa fac un gratar in curte, stam pe terasa, muzica, si nu trebuie sa isi caute haine elegante ca doar facem gratar, blugi tricou/bluza, de baut cumpar, mancare gratar, credeti ca ar mai trebuii si altceva? Adica eu stiu...bine gratarul nu doar mici rolling on the floor, si pui si porc...mai putin porc. dar o sa fie daca vrea cineva, garnituri, cartofi salata plus ce mai este la un gratar. Si casetofon pentru muzica avem, cd-uri daca vrea cineva anumite melodii aduce el de acasa. Dar nu stiu cum ar trebui sa decurga, sa zicem ca fac gratar, fac dar...cum se va face ziua? Ca o sa ii chem sambata pe la 12-13 si sa stam pana cand vrea fiecare, adica poate sa stea si pana duminica dimineata nu e pb, dar credeti ca daca ii cem de la 12-13 o sa stea pana pe la 20 macar? Sau sa ii chem pe la 15-16 si asta inseamna ca pe la 22 cel devreme ar incepe sa plece. Casa e in Popesti, imediat cum iesi din bucuresti, imediat langa capatul lui 34 adica, ma gandesc sa nu plece unii prea devreme doar ca e distanta mare...si sa zica a ca vine tata sau asa, oricum cu masinile cred ca se descurca ei, tatal cuiva aduce 4 copii si alt tata ii ia sau ceva de genul, sau de luat ii i-a tata si ii duce pana la obor.si de acolo vine alt parinte sau daca stau prin apropiere ii duce el, dar parintii sunt problema nu copii, ca ei va dati seama ca ar sta pana nu s-ar mai putea misca, parintii se gandesc a sta departe cu transportul poate nu poate nu stiu cine, se face tarziu, e clasa a 12-a, sa invete si isi fac tot felul de griji si ii spune copilului la 21-22 plec cel tarziu si pleaca in toiul petrecerii ca daca ii chem la ora 15-16, gratarul il facem dupa ce vin, nu? normal, si asta inseamna ca pe la 18 ar fi gata cu toata mancarea...( ai mei au zis ca au incredere in mine si daca prietenii vor pot sta tot weekendul( ai ar vrea, dar e pb cu parintii), asa ca ai mei nu o sa fie cu noi in weekend, o sa fim doar noi, " copii" tongue)... Dar ma gandeam mancare multa nu are rost, ca la cate petreceri am fost, mancarea a fost cu duiumul si nu stiu daca s-a mancat jumatate din cat a fost pe masa, sau na la restaurant...copii cand merg la o petrecere nu prea mananca, beau se distreaza, danseaza se simt bine, doar ciugulesc putina mancare...si, pe langa asta, ca sa se simta bine sa se distreze cu totii, ce sa mai facem? Sa aduc carti, remy? ceva jocuri? Nu stiu mai dati-mi idei va rog frumos...sau din experienta proprie. Multumesc. Sper sa am cat mai multe idei de la voi, pentru ca, am nevoie :*:*

Răspuns Câştigător
| balaurus a răspuns:

Salut! Nu trebuie sa te stresezi atata, fa si tu economie la detalii, in fond ar trebui sa crezi cu tarie ca te vei simti bine, doar este majoratul tau, nu? Ok, este o petrecere mai speciala fiind majoratul tau si e clar ca te stresezi insa nu chiar asa de tare ar trebuiwinking.
Deci in primul si in primul rand ar trebui sa ii intrebi pe ei ce vor.La cat vor sa vina (12-13 sau ar fi mai potrivit 15-16) apoi intreaba-i cat ar vrea sa stea.Inteleg ca nu iti poti permite prea multe, de abia v-ati facut casa(ceea ce mi se pare grozav, casa, curte, terasa de toate, deoarece eu stau la bloc si iti dai seama ce naspa ehappy ) insa ideea de a sta 3 zile este una foarte buna.Aceasta ar putea fi picatura aceea care mai lipseste, adica in loc sa faci o petrecere scumpa sau la un restaurant, puteti foarte bine sa va distrati intre voi 3 zile si trei nopti love struck (sau 3 zile si 2 nopti, depinde). E minunat ca parintii va lasa un weekend intreg singuri, e foarte frumos ca au incredere in tine, bravo, tine-o tot asa!
Deci, revenind la problema, eu spun ca daca faceti gratar si nu e totul pregatit(adica mancare pentru a doar petrecere) da, e logic, va imbracati lejer nu in tinute de parada, mai ales este bine daca prietenii tai apreciaza asta.La inceput ma gandeam ca un gratar e cam comun si ma gandeam sa iti propun sa faceti ceva afara si in casa ceva mai special, dar avand in vedere ca e casa noua, nu vad ce mod mai special de a o sarbatori este un gratar cu prietenii si o petrecere, deci da, este o idee foarte buna! Si totusi nu veti face foarte mare zarva ca sa te imbraci doar in blugi si un tricou. Spun ca e ziua ta si tu ar trebui sa fi printesa de pe acolobig grin.Deci imbraca-te in ceva mai frumos mai special, dar potrivit cu tema petrecerii adica nici sa nu exagerezi(mega-elegant).
Acum, in afara de gratar, trebuie sa mai ai si alte mancaruri.Trebuie sa ai pregatite platouri cu aperitive, multe bauturi si eventual pungi cu chestii de rontait(chipsuri, alune, migdale, arahide, sticksuri, fistic si toate prostiile de prin comerthee hee ). Aranjeaza si tu casa intr-un mod mai special, decoreaz-o, cauta in hipermarketuri decoratiuni de happy-Bday, iar in caz ca ploua aranjeaza cea mai mare camera din casa(eventual, living-roomul cred ca e) si pune o masa mare, decoratiuni, aperitivele, tacamurile si aranjeaz-o si in gen de disco(gasesti chestii de acest gen la magazin, cauta si difuzoare de ala care sunt in toate culorile, boxe mari etc.) ca noaptea o sa intrati in casa si veti mai petrece si oricum daca vor dormi la tine va fi acelasi lucru.Deci da, si afara multa muzica(ai zis si din intrebare ca aduci) si poti aduce si multe paturici ca sa stati pe ele, nu numai sa stati la terasa.
Acum in afara de dansat, vorbit, mancat, baut si tipat ( laughing ), jocurile...ne-ai cerut sugestii...carti,remy, ratele si vanatorii, daca e curte mare fata ascunselea, jucati-va si adevar, provocare, procentaj sau ce ai face daca?(o sa fie o distractie pe cinste cu jocul asta) dar la acest joc folositi si o sticla, luati o sfoara si faceti 2 echipa si echipa cea mai buna care trage de sfoara si ii darama pe ceilalti castiga, si jocul "hai puiule zboara" si este un joc in care aduceti 14 scaune(daca voi sunteti 15) si puneti muzica si va invartiti in jurul lor si la un moment dat cineva opreste muzica si zice stop si trebuie sa va asezati si cine nu se aseaza a iesit din joc si tot asa pana va ramane nu mai un scaun si va ramane si un castigator.Aduceti-va aminte de jocurile copiilariei.
Iti doresc multa distractie, la multi ani si astept sa ne povestesti cum a fost!

Have a very nice day!
Bye kiss!

11 răspunsuri:
| monyk a răspuns:

Buna, un sfat:nu mai da atatea detalii... da adu carti, remy, cv jocuri, tu stii mai bine, nu mai pune intrebari banale, aici e cv serioslaughing, hai k glumeam...

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Toti vor veni sa te vada, sa-ti ureze multi ani, sa te pupe. Nu-ti mai fa atatea griji. Sigur au ei deja un program pentru tine happy

| thegreatgatsby a răspuns:

A mea este pe 22 happy

| juniper a răspuns:

Pe 21 sep e si a fratelui meu happy

| Ralux a răspuns:

Scuza-ma, la propozitia: " Deci, revenind la problema, eu spun ca daca faceti gratar si nu e totul pregatit(adica mancare pentru a doar petrecere)apoi am luat alta vorba straight face : Deci, revenind la problema, eu spun ca daca faceti gratar si nu e totul pregatit(adica mancare pentru a doar petrecere)" da, e logic, va imbracati lejer nu in tinute de parada, mai ales este bine daca prietenii tai apreciaza asta."
vroiam sa zic ca nu tb sa fie doar gratar ci si alta mancare si la fraza urmatoare intelegi tu de imbracamintehee hee...
Byelove struck

| Gexu a răspuns:

Mi se pare prea putin nu stiu.nici eu nu am cine stie ce conditii dar cand va veni vremea sa fac majoratul mama a vorbit de acum cu proprietarul si v-a incepe din timp sa dea banii.majoratul este o petrecere pe care nu o voi uita. si nu cred ca vrei sa iti aduci aminte ca erai la terasa in curte cu grataru` mirosind a fum cu casetofonu` si alte chestii happy parerea meawinking:* bye

| idanna a răspuns:

Vorbeste cu fiecare dintre prietenii (colegii tai) sa te asiguri cand vin si pana la ce ora ii lasa parintii...Eu zic daca ai posibilitatea sa stabilesti o ora tu pana la cat va fi petrecerea fa niste invitatii si scrie data ora locul si mai ales nr tau de tel de acasa sa stie parintii copiilor. Si-apoi e vorba de majoratul tau nu ai vrea sa fii tu "printesa balului"? Imbraca-te frumos cu o rochita deosebita... despre mancare lasa gratarele si mai ales in curte. Poate vremea in sept nu va fi tocmai frumoasa sau poate va ploua si unde mai pui ca seara incepe sa se racoreasca destul de bine Nu ai un living -room (o cam mai mare) in care sa puteti sa si dansati, sa va distrati in voie... Faci si tu niste platouri cu ceva aperitive, apoi sucuri, ceva fursecuri, prajituri si tort.Nu trebuie f multa mancare lumea nu vine sa se "indoape" Si-apoi un aparat f bun de facut fotografii...doar cum altfel iti aduci aminte de majorat? Puteti juca si remy, carti.etc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie mi se pare o idee buna cu gratarul...Ai ocazia sa stai cu prietenii tai, fara sa va etalati tinutele elgante.
Ce sa iti spun...mancarea e ok, dar trebuie sa mai adaugi ceva. Gratare si garnituri, dar dimineata? Vorbeste cu mama ta sa iti pregateasca si ceva mancare pentru dimineata( vinete, oua...), asta in cazul in care ramaneti acolo pe week-end, ceea ce mi se pare grozav.Prietenii tai isi vor aminti cu siguranta aniversarea ta, mai ales daca petreceti 3 zile! Apoi, mai gandeste-te la detalii, la bautura, sucuri, cafea, mancare.
Cauta si o minge, eu am 24 de ani, dar cand ies la gratare joc "ratele si vanatorii". Jocurile nu au varsta. Remy, carti de joc s-a mai spus... Table, sah.
In mare, muzica, bautura si mancare sa fie ca restul vine de la sine.happy Cat despre mancare...nu porni de la ideea ca oricum nu se mananca, mai ales daca ramaneti mai multe zile. E mai bine sa ramana decat sa nu ai.
Si nu te stresa prea tare! Sunt prietenii tai, va veti simti grozav impreuna!
La multi ani si petrecere frumoasa! Sa ne anunti si pe noi cum v-ati distrat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Numai fete majore pe aici (mici excepții).
La mine la majorat au fost tot cam atâtea persoane, am închiriat o pizzerie și l-am făcut acolo. Am luat boxele tatălui meu (boxe de concert, noroc că nu am avut poliția aproape big grin) și am petrecut. Pizza, băutură, au fost mai multe fete decât băieți... Am dansat, mâncat, băut, discutat, iar la final ne-am plimbat prin oraș (pe la 3 dimineața).
Eu zic că n-ai de ce să-ți faci griji. happy

Răspuns utilizator avertizat
| balaurus a răspuns:

Draga nu iti mai face probleme... ca o sa iasa bine bine...vezi si tu... vorbeste cu ei sa ramana peste noapte la tine...nu te mai agita atat ei oricum or sa se distreze numai sa nu fii tu foarte grijulie cat timp sunt ei la tine(sa nu se strice ceva...sa faci curat imediat>>>nu e bine asa)distreazate si tu ca si cum ai fi la un alt majorat! siii pune baietii sa faca gratarul iar in timpul asta voi fetele va retrageti undeva sau stati pe langa ei fara sa puneti mana pe nimic legat de gratar! o sa fie foarte frumos draga! te pup, sa ne povestesti cum a fost! la multi ani gagico