| anonim_4396 a întrebat:

Ok deci am cateva prietene cu care ma înțeleg, dar sunt foarte false. Adica daca li se ofera ceva, ma vor lasa balta. Problema este ca stiu ca sunt toxice si ma fac trista mereu, dar daca nu o sa mai fiu prietena cu ele nu o sa mai am prietene la liceu. Ce ar trebui sa fac?

8 răspunsuri:
| PrintesaGumitaa a răspuns:

Sa le lasi, daca esti trista cu ele poti fi si fara ele, nu e nici o diferenta.

| Clytia a răspuns:

Încearcă să socializezi cu alte fete, să-ți faci alte prietene. Nu te încălzește cu nimic să fii prietenă cu acele fete, când tu ai afirmat că de fapt sunt foarte false.

| Delcatty a răspuns:

Mai bine singur decat insotita de persoane toxice.
Inteleg ingrijorarea ta, dar te vei simti mai libera departe de toxicitatea lor, iar prieteni iti poti face si in alte parti.
E important sa stai pe langa persoane care nu te distrug psihic si sa o rupi cat mai repede, altfel o sa fii tot mai neimplinita.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Prietenia înseamnă o relație complexă. Nimeni nu este perfect.
Astfel, nici prietenele dtale de acum. Poți să cauți altele.
Dar dqcă acestea ar fi din nou toxice?
Așa că, eu aș zice așa. Să îmbunătățești relația cu ele, să vezi din ce rezultă toxicitatea lor. Sunt ele toxice din naștere, sau sunt toxice doar în relație cu tine?

| lilith16 a răspuns:

Mai bine singura decat cu ele, iti spun din propria experienţă, o sa te lase ele daca nu le lasi tu, iti faci alte prietene in liceu, stai linistita

| Sofer a răspuns:

Renunta la ele si cauta prietene noi.

| Goddessss a răspuns:

In primul rand, pot să îți zic că și eu am trecut prin așa ceva.
Nu am avut deloc prietene, deoareceși eu am renunțat la persoanel false și mincinoase. Cel mai bine este sa le lași baltă.
Cum mi-am făcut prietene noi? Pur și simplu, am crezut în mine, am scăpat de timiditate și am făcut cunoștință cu ele.
Scoate-ti cuvântul,, nu" din cap.
Fii mai îndrăzneață și nu spune că nu o sa ai prietene. Așa cv nu exista!
Ieși prin curtea scolii, oriunde altundeva și nu se poate sa nu găsești pe cv cu care să vorbești.

| Donsavas a răspuns:

Sa nu mai vezi oamenii ca fiind falși. Falsitatea e doar in mintea noastră. Oamenii au defecte si calități ca si noi.