| BbqOmgWtf a întrebat:

Ok, deci am si eu o intrebare cu raspunsuri diferite...Se pune aceasta intrebare de SECOLE intregi, mai ales adolescentii! (happy

Buun, Cum sa imi conving profu/profa ca's bolnava si sa ma lase acasa? Nu vreau ceva raspunsuri foarte artistice sau stiintizice, doar vreau sa va aflu strategiawinking!

Ms mult >big grin

3 răspunsuri:
| Supps a răspuns:

De mult nu mai folosesc o strategie anume, astept profesorul pe hol, vad ce stare de spirit are, e calm sau nu si atunci iau o decizie despre ce sa mint, ca am nu stiu ce treaba sau ca mie rau si ma duc la medic etc. Daca te duci cu o poveste prea buna se prind profii pentru ca s-au mai invatat si ei sa nu puna botul la orice, daca te intreaba ceva la care nu te-ai gandit inainte si nu esti in stare sa spui ceva pe loc, s-a dus naibii toata sandramaua. Daca am nevoie sa plec si stiu ca profu'/profa este ciufut/ciufuta, plec pur si simplu. Oricum, faza cu "mie rau, nu mai pot, borasc" nu prea mai tine in ziua de azi, decat la copii mici de la maxim clasa a 7-a in jos, iar eu depasesc nivelul cu vreo 5 clase, fiind a 11-a, deci am nevoie de o poveste buna ca sa conving un profesor sa ma lase sa plec fara absenta.

| sSebastian a răspuns:

Simplu...daca ai o doctorita de familie ok e foarte usor... vorbesti cu un coleg sa ii spuna dirigintei ca esti bolnav. stai acasa apoi duci scutire de la doctorul de familie( pentru toata ziua ). pentru o ora nu merge ca se vede ca nu esti racit. incearca cu durerea de masea de cap grata etc. si daca esti fata vorbeste cu o profa sa te invoiasca ca esti in acea perioad( nu e mereu accesibila ) sau tot pentru o zi pacaleste`ti parinti si te invoiesc eibig grin succes

| Komii a răspuns:

Te prefaci ca te doare burta, ca te doare capul, ca iti vine sa vomiti si alte chestii si incepi sa plangi. Mai inventezi si tu.