| Andrei15_4746 a întrebat:

Omul bun se duce in rai si omul rau se duce in iad?
Pute-ti va rog sa caracterizati omul bun si cel rau?
Dupa parerea mea:
Omul bun e sluga lui Dumnezeu! acest om nu e bun e fricos, frica de iad, frica de Dumnezeu si de tot.De ce? de ce el se roaga la El, dc e obligat sa faca aia, dc e obligat sa nu faca aia si cealalta?
Omul rau: Eu de exemplu!
Sunt bun cu toti, ajut oameni recunosc mai fac "rautati" dar nu sunt un sclav unei fiinte care 1% sunt sansele ca El sa existe! deci daca nu cred in el ssunt aruncat in iad langa cei care au omorat? cei care Il injurau pe El! DC? pentru ca nu vreau? nu vreau sa stau in genunghi sa ma inchin de parca as fii sluga lui, nu vreau sa ma duc intr-o biserica sa ascult un om "bun" cantant! nu vreau sa nu ma port ca un golan, dar asta nu inseamna ca eu sunt golan!
Cele 10 porunci:
1. Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
2. Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea părinţilor în copii, până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
3. Să nu iei în deşert Numele Domnului Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.
4.Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului Dumnezeului tău: să nu faci nicio lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea, şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea S-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.
5.Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara pe care ţi-o dă Domnul Dumnezeul tău.
6. Să nu ucizi.
7. Să nu preacurveşti.
8. Să nu furi.
9. Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.
10. Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tău.
Asa comentati aceste 10 porunci!:
1.Cum sa nu? adica prin prima porunca vrei sa spui ca sunt mai multi Dumnezei? eu credeam in tine de la inceput, daca eu chiar cred in tine nici nu m-as gandi la idoli dar sa dai porunca? adica n-ai incredere in fii tai?
2.Mdea.n-am cuvinte geniala porunca.
3.Doamne.
4.Ms Doamne imi dai o zii libera! dar din pacate cateodata acea zii cei mai multi credinciosi lucreaza in acea zii
5. Logic ca ii cinstesc doar ei m-au crescut, si-au cheltuit bani, timpul au renuntat la multe pentru mine si fratele meu dar asta nu inseamna ca Tu sa-mi dai porunca
6. Dar cand vine unu sa ma ucida ce-ar trebui sa fac? sa il las sa ma omoare sau sa il omor eu pe el? straight face
7.Mdea...
8.Nu fur, dar daca m-ai lasat in Romania unde toti fura, dc imi zici sa nu fur?
9.Off.deja am facut-o.sad
10. of mi-e lene sa o citesc si pasta!
Oricum va rog dati-va cu pararea despre acest "Dumnezeu" si ziceti-mi ce se intampla cu cei care cred in Allah, Buda etc? ei s-au nascut ca sa ajunga direct in Iad? Nu mai inteleg nimic.
Scuzati categoria dar imi apare doar alegeti categori si Adolescenti straight face

2 răspunsuri:
| DarQueen a răspuns:

Copile, ai nevoie extremă de educație religioasă.
Se pare că ai o părere proastă despre Cel care ne-a creeat.
Pace și o zi bună!

| 4Life a răspuns:

Stii cum se zice ''decat in rai singur mai bine in iad cu prietenii''.