| AnonimusGate a întrebat:

Parerea voastra. Relatile de adolescenti pot tine o viata? De ce dispare dragostea?

5 răspunsuri:
| IsabelaIssa a răspuns:

Nimic nu este imposibil, dar acestea sunt cazuri rare in care tin o viata. In adolescenta tinerii isi doresc sa experimenteze cat mai mult, nu cauta relatii foarte serioase pentru ca atunci isi formeaza ideile, planurile de viitor, sunt confuzi in alegeri indiferent ca e vorba de relatii sau ce drum sa aleaga in viata. E varsta specifica in care predomina confuzia, nu siguranta. Inaitand in varsta fiecare isi da seama ce e mai bun pentru el, ce standarde are ce isi doreste de la partenerul de viata.

| corbulalbrosu a răspuns:

Este o intrebare care nu poate primi un raspuns concret si corect. Se pot emite/formula doar pareri subiective deoarece intervin mult prea multe situatii care difera de obicei de la caz la caz, fiind in functie de caracterele complexe ale fiecarui individ. Probabil ca pot exista si cupluri care raman durabile intreaga viataa insa asa ceva se intampla in prea putine situatii.

| OldSoul a răspuns:

Sunt mici sanse sa tina o viata...
De ce dispare dragostea? Simplu, la aceea varsta iubirea e confundata cu atractia (Cand vezi relatii la 12 ani, la ce te astepti? Stie un copil de scoala ce e aia iubire, ce e aia responsabilitate? Atunci totul e doar atractie de moment, dupa, cu timpul se maturizeaza si respectivi, si cel mai adesea si acea atractie dispare si aia e), tot odata la aceea varsta tot ce vrei e distractie, si in acel timp, totul e bine, dar cand vei incepe sa te maturizezi, sa vezi mai mult decat distractie, vei observa ca partenerul/partenera ta, nu are aceleasi idei cu tine, nu gandeste la fel.
Aici se cam termina totul.

| alexandrualind a răspuns:

Da,sigur.

| laduqu a răspuns:

De foame de obicei