| anonim_4396 a întrebat:

Parintii mei se cunosc de 15 ani. Dupa doi ani s-au casatorit. Atunci m-am nascut eu, in Piatra Neamt. Cand am implinit eu 2 ani, ei au divortat. Eu si mama mea ne-am mutat in Bucuresti. Aici mama a gasit un barbat cu care s-a casatorit si m-a invatat sa-i spun "tata". Eram complet bulversata cand il vizitam pe tatal meu natural. Nu stiam cine este caci nimeni nu mi-a explicat. Cand am aflat, mama si tatal meu vitreg s-au certat. Mama a divortat din nou. Eu aveam 10 ani. Acum am 13 ani si mama este impreuna cu un barbat. Care e intrebarea mea? Pai, mama este hotarata sa faca un copil cu acest nou barbat din viata ei. Repet, eu am 13 ani. Chiar nu sunt de acord cu aceasta decizie dar ce sa fac? Ea mi-a spus in fata ca parerea mea nu e cea mai importanta fata de deciziile ei.

8 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Hei! Ai să ai un frate/soră cu 14 ani mai mic(ă) decât tine. Ai să ai de cine să faci mişto. Pfoai... cum să nu-ţi placă?!
Adevăru-i că are dreptate mama ta că nu o poţi influenţa în deciziile ei. E viaţa ei.
Pe de altă parte, încearcă mai degrabă să o susţii, spune-i cât de mult te bulversează şi câştigă-i încrederea. Atunci fie ai şanse de 1% să o convingi să facă cum zici tu, fie poate vei înţelege mai bine ce a fost şi ce este în capul ei.
Succes.

P. S. Dacă nu merge deloc, eu zic să iei decizia unilaterală să te muţi la tatăl tău biologic.

| multimoak a răspuns:

Este decizia ei si ma indoiesc ca ar putea sa tina cont de deciziile tale. Incearca sa te apropii de mamica ta si arata-i ca o sustii, apoi ii vei pune intrebari mai subtile despre relatia ei cu barbatul acesta. Poate asa va descoperi daca merita intr-adevar sa faca acest pas sau nu, si asa vei cunoaste si tu mai bine relatia dintre cei doi. Incearca sa comunici cat mai mult cu mama ta.Vei vedea ca vei fi surprinsa. Nu o parasi pentru orice decizie ar vrea sa ia in legatura cu noul barbat din viata ei.Lamureste-o ca vrei stabilitate si faceti amandoue teste pe barbat. Daca nu vei un fratior sau surioara, spune-i exact ce crezi si argumenteaza exact de ce si de ce nu. Daca o iei in brate, ii dai un pupic si-ii spui ca nu vrei sa sufere pentru ca o iubesti mult vei vedea ca are efect. Sa nu uiti de fata de ingeras tongue. Te pup si mult succes la ce vei facetongue

| Allegria a răspuns:

Atunci spune-i ca daca face ea copil o sa faci si u laughing)
ca asa ai invatat de la ea

| mmiizzaas a răspuns:

Pai... daca spui ca ea ti'a spus ca parerea ta nu este cea mai importanta fata de deciziile ei, parerea mea suna cam asa : chiar daca tu nu esti de acord cu ideea ca mama ta sa mai faca un copil, iti inteleg dorinta, cred ca ar trebui sa o lasi sa faca ceea ce considera ca este mai bine(avand in vedere ca nu o sa-ti ia in considerare parerea), si sa speram ca isi va da seama ca ceea ce face nu este bine nici pentru ea, nici pentru tine.

| T. AC a răspuns:

Normal ar conta si parerea ta pentru ca faci parte din familie acum as spune ca te simt i amenintata de urmatorul copil ca ti-se va rapi toata atentia si va fi data celui mic dar daca mama ta a decis asta straight face nimeni nu se poate baga nu crezi ca ar avea si ea nevoie de atentia cuiva si poate si acest barbat vrea un copil unul caria sa ii fi si tu apropiata

| motu a răspuns:

Pai poti sa te gandesti deja la nume care sa i le dai surioarei/fratiorului tau...crede-ma e mai misto sa ai un frate/sorawinking.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce mamica zglobie ai. E viata care ne arunca de colo colo. Vorbeste cu taticul tau natural caci iti trebuie un pic de siguranta de acum si cu mamica nu cred s-o gasesti.Succes.

| cezar301 a răspuns:

Nu te baga