| Mt34 a întrebat:

Părinții mei vor numai zece pe linie la școală, le-am explicat de zeci de ori că nu este posibil. Ce să fac ca să înțeleagă?

Răspuns Câştigător
| DaniDaniel877 a răspuns:

Nimeni nu poate da rezultate de 10 la toate materiile. Iti spun ca am 28 ani si abia acum imi continui scoala gimnaziala. Poti rade, dar fac clasa VII-VIII pentru ca sc. pe care o fac e cam frectie la picior de lemn si nu se preda asa mult cum preda la voi, la curs de zi.

Iti spun sincer ca si eu schioapat la matematica. Nu reusesc sa inteleg la aceasta materie nici daca stai un an sa imi explici laughing Saptamana trecuta la matematica am luat un 7 tras de par. laughing Nu pot eu sa fiu cu 10 la toate materiile si preda materie mai usoara, dar tu care ai si mai mult de invatat? Parintii tai oare sunt intregi la cap? Daca continua in acest ritm, poti intra chiar si in depresie.

Sfatul meu sa vorbesti cu psihologul scolii sau dirigintele. Sa ii cheme si pe parintii tai sa le bage un pic mintile in cap pentru ca nu poti forta pe cineva sa ia zece pe linie atat timp cat nu poate mai mult.

Daca eu ii oblig pe parintii tai sa manance 100 de shaorma intr-o ora, oare reusesc asta? Daca tu imi spui mie acum sa fac 1000 de flotari intr-un singur deget, oare pot asta? Normal ca nu pot.

| Violleta2022 a răspuns (pentru DaniDaniel877):

Nu cred ca esti cel mai potrivit sa vorbesti!
Cei ca tine fac o scoala geneala la 30 de ani, sau nu o fac deloc, ca nu pot mai mult!
Dar copilul asta este dotat cu inteligenta pe masura, poate, doar ca-i putoare, de aceea parintii il preseaza.

| Mt34 explică (pentru Violleta2022):

Doamna "inteligentă", am avut media peste 9 în toate clasele. Că mai lenevesc și eu un pic asta-i altă treabă.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Violleta2022):

Te rog sa nu mai vorbesti din necunostiinta de cauza. Si acum daca nu am prea multa scoala, inseamna ca nu am voie sa spun nimic? Dar cine esti tu sa imi spui mie asta? Du-te si canta la alta masa. Cred ca mai bine ti-ai gasi ceva mai interesant de facut in loc sa imi tii mie ( sau copilului ) teoria chibritului.

Nu toata lumea este dotata cu capacitatea de invatare pentru nota 10. Unii suntem buni la istorie sau geografie, dar mai putin buni la chimie sau matematica. Zic ca ai facut scoala de pomana pentru ca nu gandesti mai deloc. Si esti genul de om asemanator cu parintii copilului.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Mt34):

Lenevesti un pic mai mult, fiindca esti rasfatat si ti se permite.
Daca parintii tai ar fi mai duri cu tine, ai zbarnaii la scoala, luand numai 10! Asa ca, nu-mi spune mie ca nu este posibil, cand de fapt, este foarte posibil
Dupa cum spuneam, ti-as pune in pod toate jucariile electronice si singura conditie ca sa le ai inapoi, sa vii cu 10 pe linie!
Incearca sa fii respectuos pe forum, ca obraznicia nu-ti face cinste!

| Violleta2022 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu esti un caz special, ca nu intalnesti in fiecare zi unul care sa faca scoala generala la 30 de ani.
Din pacate, tie chiar nu-ti pot cere sa intelegi, pentru ca stiu, ca esti incapabil.

| Nemessys a răspuns (pentru Violleta2022):

,,poate doar ca-i putoare, de aceea parintii il preseaza" Ai un mod de a vorbi... Ok inteleg ca esti mai directa, si eu sunt asa dar. ceva util pentru el ai? Ca doar are nevoie de ajutor, nu de insulte. By the way, iti este mai usor sa imi evaluezi raspunsul cu,, nefolositor" decat sa imi scrii si mie un raspuns care sa contina argumente pentru a demonstra ca nu este asa. Sincer ti-am vazut foarte multe raspunsuri pe TPU cu care sincer chiar nu eram de acord, adica am considerat ca sunt nefolositoare pentru cei ce au cerut intrebari. Dar am decis sa tac pentru ca nu am chef de certuri. Acum stiu ca o sa te uiti la ale mele. Eu recunosc, nu sunt nici ele stralucite, dar fiecare raspuns il scriu cu scopul de a ajuta pe cel care a pus intrebarea. Se mai ivesc situatii in care mai pun si eu raspunsuri din pod si le scriu cu rautate (pentru aia care sincer nu au toti boii acasa) / sunt la caterinca, dar in cea mai mare parte din raspunsurile mele, chiar depun ceva efort pentru a ajuta persoana respectiva(asta se intampla la intrebarile serioase) Ok. poate ai un anumit mod de scrie sau de a transmite tu un mesaj, hai sa zicem ca asta o pot intelege, dar ce vreau sa-mi spui este cum de un asa raspuns il poate ajuta pe cel care a pus intrebarea. Doar atat vreau sa stiu, e simplu. Si mai sunt multe raspunsuri de genu' dar hai sa nu ne lungim. Daca ai rabdarea necesara sa-mi scrii, chiar ti-as fi recunoscator. O seara frumoasa iti doresc! (si nu iti zic sa iti schimi modul de a scrie, daca asta intelegi )

| Mt34 explică (pentru Violleta2022):

Răsfățat? De unde? De jucat nu am voie să mă joc, afară nu am voie să ies niciodată cadouri nu primesc, doar un dulce pe lună. Și cum adică obrăznicia? Ți-am adresat cuvinte jignitoare?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Nemessys):

Imi pare rau ca nu te satisfac raspunsurile mele, dar nu le dau spre satisfactia nimanui, ca nu-s prietena lor sa-i mangai pe cap, sa le spun ca-i bine ce fac si sa trec mai departe nepasatoare.
Sunt o fire directa, care spune lucrurilor pe nume si adevarul doare al naibii!
Stiu ca-s dura uneori, sarcastica sau raspund la misto cand este caz de facut glume, dar intentionez sa dau o lectie celui care nu vede realitatea, sau nu-i pasa, nefiind constient ca este in situatia respectiva, doar din vina lui.
Sunt cazuri cand sunt blanda si intelegatoare, acolo unde soarta chiar i-a dat omului destule si nu merita sa-l ingenunchezi "mai mult" decat este deja.
Marea majoritate, apar aici cu probleme de parca nu ar fi generate de ei si nu-s ei responsabili sa le rezolve.
Cazul acestui baitel puturos, care-i foarte rasfatat acasa, avand tot ce-si doreste si nevrand sa-si "rasplateasca" parintii cu note de 10.
De la acest copil am pretentii si as cere maxim, tot ce poate, fiindca il duce capul si stiu sigur ca poate.
Nu acelasi lucru l-as face si cu baiatul de 28 de ani, care acum face scoala generala, ca pe ala mama natura nu l-a dotat cine stie ce si nu-i cazul sa-l fortezi, ca ala sigur nu poate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mt34):

Da-i ignor lui chupacabra. Oricum, femeia asta abia daca stie pe ce lume traieste. Se da si ea tare in taste pentru ca esti copil. Eu cum m-am repezit un pic la ea, cum m-a blocat. laughing

| Nemessys a răspuns (pentru Violleta2022):

In primul rand, nu trebuie sa ma satisfaca pe mine, ci pe cel / cea care a pus intrebarea. De asta nici nu ti-am comentat dar acum chiar simteam nevoia sa spun ceva. Sper ca nu te-am deranjat. Tin minte ca si eu am pus o intrebare care mi-ai oferit acelasi gen de raspuns dar l-am ignorat.
In al doilea rand, eu am inteles ca esti mai directa, stiu si eu ca adevarul doare, dar cel mai mult conteaza ca raspunsurile sa fie folositoare. In acest caz, poate te-ai intrebat, daca tot sunt eu cel care comenteaza, de ce nu las eu un raspuns? Asta este si ideea. Nu stiu cum sa-l ajut pe cel care a pus intrebarea si din moment ce nu stiu, mi se pare normal sa nu scriu nimic. M-am uitat la modalitatea ta de a-l face sa aiba 10 pe linie. Aici trebuie sa zic ca ai un adevarat talent de a sti absolut totul despre o persoana doar dintr-o singura intrebare si 2-3 raspunsuri. Zici ca este putoare dar el a avut media 9. Serios? Daca baiatul vrea si el sa aiba o viata sociala? Daca totusi cand ajunge acasa, inloc sa invete pentru scoala prefera sa se uite la ceva ce-l intereseaza, cum ar fi documentare, sa se informeze despre ceva ce-i place dar care totusi nu ii cere la scoala. Daca nu ii cere la scoala, asta nu inseamna ca este nefolositor. Daca baiatul are si el o pasiune sau face un sport? Ce este gresit in asta? Ce este gresit daca are 9 dar pe langa asta isi FOLOSESTE timpul nu SI-L PIERDE? Asta nu se numeste lenevit. In plus, el a intrebat cum sa le explice parintilor treaba lui. Deci aia o vor parintii, nu el. Deci intrebarea nu a fost ceva de genu,, am medii de 9 dar vreau de 10, insa mi se pare imposibil, ce sa fac?" Daca intrebarea era asa, atunci eu chiar nu aveam nimic cu genul tau de raspuns. Ba chiar mi se parea corect si-ti mai dadeam si un +1. La urma urmei, s-a exprimat el gresit la faza cu,, este imposibil" Eu inteleg ca sunt multi care stau si dorm la scoala, iar apoi cand ajung acasa freaca menta pe toate prostiile existente pe internetul asta, dar hai sa nu-l bagam si pe el in categoria asta, bine? Apropo, nu sunt deloc acord cu ce modalitate ai folosi tu daca ai fi parintele lui dar asta nu este treaba mea.
In al treilea rand, repet. am vrut doar sa stiu cum il poate ajuta. Atat! Am facut ceva gresit? Stiu ca raspunsul nu a fost pentru mine, stiu ca nu trebuia sa ma multumeasca pe mine, dar dupa cate vad nici pe cel care a pus intrebarea nu l-a multumit. Eu inteleg si ai perfecta dreptate cand spui ca nu ar trebui sa-i intereseze si pe altii raspunsurile tale. Dar te rog, daca tot spui,, invatati-va sa raspundeti la intrebarile la care le stiti rezolvarea sau raspunsul" aplica asta si cand vine vorba de tine. Eu am facut-o chiar si acum. Scuze ca te-am deranjat. O dimineata frumoasa in continuare si spor la,, ajutat" oamenii!

| Bucataru_Ioan_Vladut_1990 a răspuns (pentru DaniDaniel877):

Băi ca să încheiem discuția, notele sunt făcute pentru a trezi invidie, ură și competitivitate. Notele sunt niste cifre irelevante. Nimeni nu poate să aibă 10, ar fi ceva rar să mai ai de pe a opta incolo numai 10. Cei care au avut niște performanțe proaste au ajuns departe datorită ambiției. E o diferență dintre un om cu 10 și un om deștept. Ce te învață la școală este doar 10 sau chiar 5% din ceea ce trebuie să știi. Noi nu suntem în stare să nici să folosim 4% din creier, dar 5%. Noi nu mai avem creativitate de când era lupul cățel. Noi trebuie să ne găsim o pasiune, un sport, să mai citim o carte, așa ne dezvoltăm, nu toată ziua pe electronice. Poate că am bătut câmpii, dar asta e tot ce am avut de zis.

| DaniDaniel877 a răspuns (pentru Violleta2022):

Mama ce gândire de rahat, și ne mai miram de ce mulți copii nu le mai place școala.Cum drc sa îți placă școala când sunt oameni cu astfel de gândiri

39 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Lasa ca am mai avut eu colegi in generală cu 10 pe linie și acum ma întreabă dacă vreau și punga când ma duc la magazin.
Școala nu e despre note ci despre invatat. Măcar încearcă sa iei cel puțin 8 ca mediile astea contează parca 20% la admitere, nu? Îți dai seama ce mult laughing dacă înveți pentru examen o sa îți iasă medie de admitere buna și pe părinți lasa-i in pace, nu ai cum sa ii schimbi.

| Violleta2022 a răspuns:

Dar de invatat, de ce nu inveti? Ca doar asa este posibil!

| Nemessys a răspuns (pentru Violleta2022):

Esti de mare ajutor...

| Violleta2022 a răspuns:

Vad ca-ti sta gandul la ce sa-ti mai cumepri, nu cum sa inveti cat mai mult, sa iei numai 10 pe linie.
Iata si greseala parintilor, iti dau tot ce vrei si cand iti cer ceva in schimb, tu refuzi, pentru ca nu vrei sa muncesti si sa-i rasplatesti.
Dar de invatat serios, de ce nu pui mana sa inveti?
Pentru ca nu ai timp de invatat, jucandu-te toata ziua, asa-i?
Daca as fi in locul parintilor tai, ti-as demostra ca poti lua numai 10 pe linie, eliminand din casa toata aparatura electronica, inclusiv telefonul tau si nu ti-as lasa decat cartile si caietele, dupa care sa inveti.
Te asigur ca, ai trage si ai lua numai 10 pe linie, sa-ti vezi inapoi jucariile dragi!

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Violleta2022):

Ai dreptate, ar trebui sa-si sacrifice toata copilaria/adolescenta ca sa fie perfect la scoala, iar mai incolo sa se scrie carti despre el si sa sa faca ecranizari despre cum facea el asta.N-am nimic cu nimeni...dar fratilor, unii sunteti prea de tot.

| Nemessys a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Și cică a murit comunismul?

| PumpkinDoll a răspuns (pentru Nemessys):

A murit, dar spiritul a ramas in tara.

| DaniDaniel877 a răspuns (pentru Violleta2022):

Lasă drc gândirea asta că de aia nu merge tara asta că sunt numai oameni cu gândiri ca ale tale.Chiar nu vreți să înțelegeți in pnm că școala asta nu te mai ajuta la nimic, că e atâta teorie degeaba pe care oricum o sa o uiți.Fiecare învață cum poate și aia e.Mai importante sunt pasiunile, sa le dezvolți, dar mă rog, ce sa înțelegi tu și alți oameni cu gândiri comuniste

| Violleta2022 a răspuns:

Va invit sa cantati la alta masa, daca nu va plac raspunsurile mele!
Scoteti-va paiul din ochi, inainte sa deschideti gurita, iar daca aveti bun simt folositi-l, ca nu se consuma!

| anonimg a răspuns:

AnaMaria50 a raspuns: "De la acest copil am pretentii si as cere maxim, tot ce poate, fiindca il duce capul si stiu sigur ca poate."
Si copilul ar cere maxim de la parintii lui: o vila cu piscina, un porche chayene si un cont gras in banca. Pai parintii acestui tanar nu au un gram de dragoste pe care sa-l ofere, dara-mi-te lucrurile amintite mai sus.
Unii parinti au o metoda ciudata de educare a copiilor lor. Acesti copii, cand vor fi pe picioarele lor se vor spala pe cap si vor calca in picoare tot ceea ce au invatat pana acum, din prcina ca parintii i-au tinut strans, si nu le-au oferit libertate. Acesti parinti sunt ca fariseii din vechime pe care Domnul Hristos i-a mustrat aspru:
"Ei leaga sarcini grele si cu anevoie de purtat si le pun pe umerii oamenilor, dar ei nici cu degetul nu vor sa le miste." (Matei.23:4)

Mentionez ca si eu sunt blocat de un singur user de pe site: de AnaMaria50. Nu ma supar; pentru ca noi trebuie sa invatam sa acceptam libertatea de alegere si de exprimare a fiecarui om, atata timp cat nu este pusa in pericol viata sau sanatatea oamenilor.
Nici voi nu trebuie sa fiti suparati in caz de block. Este greu, dar cautati sa nu va suparati niciodata pe oameni. Aceasta este cea mai importanta educatie; mai important decat daca am avea 10 pe linie la toate materiile.
Chiar Mantuitorul a spus: "Ajunge ucenicului sa fie ca invatatorul lui." (Matei.10:25) Dar sunt unii parinti care cauta sa-si faca copii mai destepti decat profesorul lor, profesor care poate nici el nu a luat numai note de 10 la aceeasi materie pe care astazi o preda.

| Nemessys a răspuns (pentru anonimg):

Un lucru pe care l-am observat eu la unii parinti (din fericire unii) este ca isi educa copii intr-un mod gresit. Adica ei mai tot timpul stau cu gura pe copil si ii spun ce sa faca, cum sa faca, unde sa faca, cum sa vorbeasca etc etc. (desi are 16 ani) Dar niciodata nu ii ofera si un argument bun pentru asa ceva. Ii ok sa ii spui copilului ce este bine si ce este rau dar pe langa aia mai trebuie si un,, pentru ca.". Faza este ca nu prea li se ofera libertate la acei copii,, esti copilul meu si faci ce-ti spun eu". Cand asta este dusa la extrem, devine abuz. Dupa parerea mea, un copil mai trebuie lasat si el putin liber, macar ca parintele sa stie ce are de gand sa faca si in cazul in care face o prostie, sa ii interzica. Eu sunt de parere ca din moment ce un copil, este cuminte, invata bine, se comporta si voreste frumos, merita putin mai multa libertate. Un efect negativ la acest mod de educatie, o sa se vada mai tarziu cand copilul o sa se mute singur. Atunci. el de 20 si ceva de ani a fost invatat ca MEREU sa ii spuna cineva ce sa faca, iar deodata trebuie el sa decida cand, ce, de ce, cum... Inainte faceau doar parintii asta, el avea nevoie de cineva care sa-si spuna ce sa faca, nu a fost lasat liber din cand in cand sa ia propriile decizii. P.s Daca cuva ai permis de conducere de cate luni, cred ca stii si tu cum este sentimentul ca. sa ai atata timp cu cineva in dreapta ta care sa-ti spuna,, mergi inainte, fa dreapta, fa stanga, opreste" apoi cand ai condus pentru prima data singur, nu te-ai simtit putin ciudat ca nu mai era nimeni ca sa-ti spuna pe unde trebuie sa mergi ci trebuia sa decizi singur? Stiu ca comparatia nu a fost tocmai perfecta, dar sper sa fie suficient de buna cat sa-ti dai seama despre ce vorbeste. Apropo, ai dreptate in tot ceea ce ai zis!

| Hammurabi a răspuns:

Dacă vor numai 10 pe linie la școală, lasă-i să ia numai 10 pe linie. laughing)))

| aXy99 a răspuns:

Incepi sa iei 4 pe linie si ii dezveti laughing

| Nemessys a răspuns:

Eu am vrut doar sa port o discutie cu ea. nimic rau.

| AC4S4 a răspuns:

Sunt in mare parte de acord cu @AnaMaria50. Nu e imposibil sa ai doar medii de 10 la scoala, daca nu te distrag device-urile de langa tine. Stiu modul generatiei tale de a invata:
- Iau caietul, citesc un sfert de lectie gandindu-se la altceva. Iau telefonul, stau cateva minute pe aplicatii de socializare. Si se tot repeta asta pana termina de citit lectia. Apoi vor spune "Am invatat". Insa, a citi lectia nu este echivalent cu a invata lectia.

A lua doar medii de 10 presupune ca o mare parte din timpul tau liber sa il dedici invatatului.

| Nemessys a răspuns (pentru AC4S4):

Cat mă amuza modul unora ca tine de a generaliza. laughing

| AC4S4 a răspuns (pentru Nemessys):

Sa inteleg ca la fiecare propozitie ar trebui sa spun ca exista unii care nu fac asa? Ar fi tare aiurea.
Exista copii in generatia lui care invata cu-adevarat, da. Dar nu o sa scriu dupa fiecare propozitie: "exista exceptii" cand e clar acest lucru.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru AC4S4):

Bun,poate el nu vrea/poate sa fie unul din copiii aia.In plus a spus ca are medii mai mari de 9, unde-i tragedia ca n-o vad?

| AC4S4 a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Nu e nicio tragedie. Nici eu nu am avut doar medii de 10. Insa, am avut si alte activitati.
Daca parintii ii cer medii de 10 inseamna ca acesta poate si are si timp de invatat. Ar fi culmea sa ceri doar medii de 10 unui copil care practica intens si diverse sporturi, arta sau este cu adevarat pasionat de un anumit domeniu (aici ma refer la nivelul de olimpiada).
Timpul trebuie foarte bine folosit. Est-asiaticii isi folosesc foarte bine timpul, de exemplu. Exista un timp de relaxare, dar si un timp de invatat.
Insa, nu stim situatia mai in detaliu. Nu stim cum isi foloseste timpul liber. Parintii lui stiu asta, iar ei stiu mai bine cum sa isi educe copilul.

| DaniDaniel877 a răspuns (pentru AC4S4):

Da dc sa învețe, când ar putea sa facă cu totul altceva, mai folositor decât școala drc.Cu ce pana mea, crezi că te ajuta notele astea că sunt doar niste numere, nu o sa te intrebe nimeni ce note ai avut tu in nu știu ce clasa, etc.SCOALA DIN ROMANIA NU TE AJUTA PENTRU VIATA.punct.Nu am spus doar eu asta, mulți alții au afirmat asta și este total adevarat, dar bineînțeles că comuniștii nu vor să accepte asta știind oricum că e adevărat.Lasati drc copiii sa facă ce vrea, nu zic sa neglijeze școala, dar mult mai important e sa îl ajuți să își găsească pasiunea daca inca nu a gasit-o, dar dacă o știe deja sa o dezvolte pentru a câștiga niste bani din ea.Si la școală, sa învețe cum poate și aia e.Ca degeaba ai avut tu numai 9 și 10 ai făcut nu știu cate facultăți și tot nu ai ajuns bine in viața.Sa va duceți drc in toată lumea cu gândirile voastre că din cauza voastră nu merge tara asta fiind numai comunisti la conducere și din cauza deciziilor lor proaste trebuie sa suferim toti ca și în cazul ministrului învățământului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

AnaMaria50,
Un om cu Iq-ul tau ar trebuie sa aiba si o voce mica. Si vino la mine la scoala sa vezi barbati 37-40 ani cum isi continua studiile.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ce a scris "doamna" ma cam doare fix unde nu bate soarele. Si pe copil sper sa doara la fel pentru ca nu merita sa puna la suflet rautatile anumitor persoane ( ma refer la AnaMaria ). Ca vine ea aici si ma critica, ma judeca. Sincer, eu stiu cum sunt. Chiar daca imi continui scoala la 28 ani,dar nu mi-e rusine cu asta. Stimabila doamna e buna numai sa rada,dar vorba "cine rade la urma,rade mai bine".
Uite,niste oameni ca ea m-au convins sa ma reintorc la scoala. Pentru ca nu o singura data atunci cand am vrut sa leg relatii de amicitie,am fost alungat pentru ca eu nu faceam parte din categoria lor sociala. Ei vorbeau numai cu oamenii "care aveau studii" si eu nu ma incadram.
Oameni ca dansa am intalnit si atunci cand am vrut sa ma angajez. Numai D-zeu stie cate umilinte am suportat din partea acestor oameni rai. Mergeam sa ma angajez si eram pur si simplu umilit in fata. Acum cativa ani un angajator mi-a reprosat "ce vorbesti,ba? Ai tu studiile mele?". Vezi Doamne, s-a ofensat cioflngarul atunci cand l-am contrazis cu ceva si culmea ca mai aveam si dreptate.
Cum s-a intamplat si in cazul de fata cu stimabila "dna" AnaMaria.
Dar in ciuda suturilor pe care le-am primit in fund, eu am mers mai departe cu capul sus. Iar daca AnaMaria considera ca m-a jignit cu ceva, ei bine... Ii spun ca se inseala. Am invatat ca rautatile sa le tratez cu indiferenta.
Daca incepi sa pui totul la suflet, ajungi la psihiatru.

| Nemessys a răspuns (pentru anonim_4396):

Felicitări! Deși ești tu mai,, prost" i n viziune ei pentru ca Îți conținut studiile la acea vârstă, măcar ai avut bunul simt și răbdarea necesara pentru a depune ceva efort într-un răspuns care și-a atins scopul. Acela fiind de a ajuta persoana care a pus întrebarea. Și uite ca întâlnesc ( iar și iar și iar ) o dovada ca studiile nu înseamnă totul. Cu studii = răspuns sec, răutăcios, nefolositor. Fără studii = răspuns folositor, fără nicio jignire. Hmmmm :/ de asta mi-e cel mai scârbă la oameni. Se dau mari și tari cu studiile (și credința ) lor dar le lipsește ceva foarte important. Bunul simt și personalitate proprie. Ce păcat ca lea nu se obțin de la școlawinking. Îți doresc mult succes în tot ceea ce faci!

| MadalinG99 a răspuns:

Incearca sa le expici ca nu esti dexter iar daca mergi numa pe 10 atunci spune-le ce vrei sa iti rasplateasca munca si astfel nu vor mai spune happy

| Mt34 explică:

Am uitat să menționez că sunt al 4-lea din clasă, prima mențiune

| Mt34 explică:

Mulțumesc tuturor, mai puțin Mariei.