| Niss a întrebat:

Parintii vor sa imi ia telefonul pentru ca nu am mediile pe care si le-au dorit ei. Cum sa ii conving sa renunte la ideea asta?

5 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Daca telefonul e buba din cauza caruia nu invatai, pentru ca iti la foarte mult timp statul pe el, atunci poate ca e cel mai bine sa te pui cu burta pe carte si sa le demonstrezi prin notele bune ca meriti telefonul. Ce zici?
happy

| Violleta2022 a răspuns:

In loc sa te gandesti cum sa inveti ca sa-ti multumesti parintii, tu te gandesti la cum sa-i minti si sa-ti recuperezi telefonul, lucru foarte parsiv venind de la un copil.
Parintii tai au luat o decizie inteleapta!
Si daca sunt oameni cu capoul pe umeri, categoric nu ti-l vor da pana nu vad ca ai note mari pana la sfarsit de an, cel putin eu asa as face daca as fi in locul parintilor tai.
Si eu am procedat la fel cu copii mei si a functionat.
Niciodata nu i-am batut, dar le-am luat ce le era mai drag, telefoane, tablete, uitatul la televizor ...si cand au vazut ca nu mai au nici o distractie, au inceput sa puna mana pe invatat.\

| AC4S4 a răspuns:

Eu in locul lor ti-as lua telefonul si ti-as da un Nokia vechi pe care poti doar sa dai/primesti apeluri si mesaje. Faptele au consecinte. Daca nu te-ar pedepsi poate ca nu ai invata nimic din greseli. Parintii tai iau o decizie corecta, fii si tu de-acord cu ei. Nu incerca sa ii convingi sa nu-ti ia telefonul.

| HLucian a răspuns:

Fa-i sa inteleaga ca daca te lasa fara anumite obiecte nu iti vei repara notele. Nu asa functioneaza. Daca e sa nu fi atent/atenta la scoala media la fel o vei avea si cu telefon si fara el.

| Asriel a răspuns:

Hei, Niss
Dupa parerea mea, cel mai bine ar fi sa eviti sa aprinzi un conflict intre tine si parintii tai.
Poti pur si simplu sa le dai telefonul si sa incerci sa iti ridici notele, sau poti sa ii chemi la o discutie serioasa in care sa le explici despre faptul ca nu este okay pentru tine ca parintii sa te pedepseasca.
Incearca sa le spui si punctul tau de vedere a problemei.
Atentie! Daca eventual iti vor da telefonul inapoi, asta nu inseana ca tu va trebui sa nu mai inveti deloc laughing