| LilacDreams a întrebat:

Pentru cei care fumeaza: De la ce varsta v-ati apucat? Si de ce? Multi prieteni de-ai mei au inceput sa fumeze de pe la 12/13 ani dar niciunul nu vrea sa imi spuna de ce.Eu nu fumez si nici nu vreau, doar sunt curioasa :p

4 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

N-am incercat niciodata.
Majoritatea se apuca pentru ca vad si la altii, pentru ca e "cool", pentru ca sunt intr-un grup distins de "prieteni".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu prima data am fumat la 12 ani. Acum am 28 ani, dar stai linistita ca nu sunt fumator inrait. M-am apucat pentru ca am vazut la altii, iar pe atunci ma simteam si eu "cool" si acceptat de "prieteni'. Ma rog,"prieteni'.
In prezent am un pachet de tigari pe care ma chinui sa il fumez.
Fumez ocazional pentru ca unerori nu simt nevoia, iar altadata cand fumez imi vine sa vomit de la tigara.
Cand se intampla asta cica organismul respinge nicotina. Un viciu prostesc si bani aruncati pe fereastra. Foarte bine ca nu fumezi. Sa nu faci asta niciodata.

| Demetrov a răspuns:

Li se pare smecher sa fumezi. Singura data cand am fumat a fost iarba prin August cu niste prieteni.

| B3HappyN0Worry a răspuns:

M-am apucat la 15 ani, in clasa a 9a din cauza anturajului. xD E adevarat ca am inceput sa fumez din curiozitate, voiam sa incerc si eu, si odata ce am simtit ce stare de bine imi dadea nicotina, am tot continuat 1 an jumate. Aveam si niste probleme cu familia, cu relatia, eram foarte naiba, ca orice adolescent. Si am incercat sa-mi acopar suferintele cu tigari. laughing A functionat pana am inceput sa ma simt rau din cauza lor, dar din fericire m-am maturizat la timp, am privit altfel lucrurile, si m-am lasat de ele pana n-au apucat sa-mi faca mai rau.
Unii fumeaza ca sa para smecheri, cool, si pentru ca asa e la moda, iar altii, ca sa-si creeze fericire falsa.
Daca ai de gand sa te apuci vreodata, te sfatuiesc sa nu. Sunt bani aruncati pe care ii poti investi in altceva mai important. Practic, platesti ca sa-ti faci rau, si cam atat. Iar euforia data de nicotina, nici aia nu are rost, pentru ca e doar fericire falsa si temporara.