| Tobessjd a întrebat:

Pentru cei care sunt la mate info bilingv engleza:Aveți timp sa mai ieșiți pe afara?

Răspuns Câştigător
| Geici7474 a răspuns:

Daca stii sa te organizezi si sa inveti din timp la materiile de baza, normal ca vei avea timp de toate. Oricum depinde foarte mult de cerintele de la clasa, de profesori, de liceu si de cum hotarasti tu sa iti organizezi timpul. Daca esti o persoana dezordonata si inveti destul de superficial, te vei confrunta cu aceasta problema si nu numai. Acest profil este un profil foarte frumos, dar in acelasi un profil greu cu cerinte destul de ridicate. O sa ai probleme de genul acesta in momentul in care iti dai seama ca nu ai inclinatii spre partea de real sau pur si simplu metoda ta de invatat nu este una eficienta. Presupun ca esti in clasa a8-a si incerci sa iti dai seama ce profil sa alegi pe viitor, un profil bun care sa te "ajute" sa intri la o facultate buna, dar in acelasi timp ai o dilema, si anume nu stii cat de greu este si daca ai fi in stare sa ii faci fata. Din proprie experienta nu iti recomand sa intrebi prieteni mai mari care sunt la acel profil, pentru ca parerile lor sunt strict subiective, ci un adult (parinte/profesor/cineva care stie cu ce se mananca mate-info). Sunt foarte multi care se transfera de pe mate-info in clasa a10-a sau a11-a din cauza faptului ca nu fac fata cerintelor de la clasa, de aceea trebuie sa te gandesti bine, ca sa nu fii nevoit sa iei aceasta decizie pe viitor. De asemenea, trebuie sa iei in calcul si liceul si profesorii, pentru ca intr-adevar aceste cerinte sunt impuse de ei.