| onlyone a întrebat:

Pentru experti in pc-uri:Am un computer din 2005 si ieri nu stiu de ce nu mai merge.deci de pornit porneste dar cand imi apare ca se incarca la inceput cu windows isi da restart de fiecare data iar cand am incercat sa reinstalez windowsu nu imi arata partitiile nimic si zice ca a gasit o eroare la hdd si nu mil mai citeste...pareri pentru ca chiar nu stiu

Răspuns Câştigător
| death a răspuns:

Ascultă zgomotul din carcasă. S-ar putea ca hard-disk-ul tău să nu se mai alimenteze. Îţi dai seama de lucrul ăsta dacă auzi cum se opreşte, brusc, fâşâitul lui caracteristic. Chestia asta poate avea multe cauze. Ori este el stricat, ceea ce e nasol, ori legătura dintre HDD şi placa de bază nu este perfectă, ori îţi face sursa probleme. Pentru început, desfă carcasa, fă nişte curăţenie prin ea, cu grijă să nu smulgi tranzistorii şi alte componente şi refă toate conexiunile. Dacă nici aşa nu merge, du-l la un service. Dacă nici asta nu vrei să faci, fă rost de nişte componente: o placă de bază compatibilă cu procesorul tău (să aibă acelaşi tip de socket), un hard şi o sursă şi încearcă să le combini, ca să-ţi dai seama care dintre ele e bolnăvioară. Succes şi roagă-te să fie jegul sau sursa. Dacă e sursa, când cumperi alta, alege una cu o putere mai mare decât ceea ce ai acum.

3 răspunsuri:
| glamorous girl a răspuns:

Inseamna ca are virusibig grin
cred:S
cel mai bine este sa instalezi windowsul din nou
happy

| igor4ok a răspuns:

Tasta dare il aprinzi este posibil sa nu mai functioneze trebuie doar so schimbi

| blackwasp a răspuns:

Încearcă să folosești un Linux Live CD (http://www.sysresccd.org/Download de exemplu) cu care să testezi HDD-ul, care probabil că s-a defectat iar dacă nu merge nici să bootezi in Linux problema e din altă parte.