| dedebt a întrebat:

Pentru voi ce inseamna o alimentatsie sanatoasa? ^^ Adica sa slabesti facand sport si avand o alimentatsie echilibrata. Am intrat pe internet si sunt foarte multe "trucuri" sa le zic asa, insa nu stiu daca sunt foarte eficiente. Voi ati incercat ceva si a mers? >:" In special fete logic. yawn Am 13 ani jumate... 1.67 si 52 de kg. >:" plinutsa.batting eyelashes... si vreau sa mananc si eu sanatos. >:" pentru ca de sport ma tin.batting eyelashes thanks. :X funda. daca se vd schimbari. >: laughing

1 răspuns:
| noktambul a răspuns:

Alimentatia sanatoasa nu inseamna nimic altceva decat o alimentatie echilibrata. Adica sa mananci din toate cate putin si des, masa principala a zilei sa fie micul dejun, cina sa fie simbolica, sa ai o hidratare corespunzatoare pe tot parcursul zilei. Ai 52 de kg / 1. 67 inaltime la 13 ani? Redu portiile de mancare, dar nu evita nici-un aliment, pentru ca esti in crestere si organismul tau are nevoie de absolut toate elementele care se afla in alimente. Cu o precizare : miscare cat mai multa (nu obligatoriu un sport intr-un cadru organizat) : plimbari in pas alert, bicicleta, role, dans. Evita prajelile si junk-food ( papa de la fast food, snacks si altele de genul), fructe si legume cat de multe. Oricum o sa mai cresti in inaltime, si cand o sa ai 1. 75 inaltime cu 50 de kg(in 3-4 ani) va fi super OK daca vei fi si frumos proportionata (nefacand rabat de la miscare). Bafta!