| myruna_3591 a întrebat:

Perintii mei vor sa faca imprumut la o banca, de vreo 50 milioane (banii vechi).
Imi putestii spune mai multe banci care sa nu tina cont de salariu si sa finanteze cu casa sau cu se spune.(adica daca nu plateste banca sa ne ia casa).
Nu credeti sa nu o sa plateasca o sa plateasca ca a mai facut tata imprumut. si la platit. dar au ai mei dubii la astia care iau casa ca si matusii mele era sa ii ia casa cu toate ca platise.

Gen: Ajutati-malove struck Funda!:*

1 răspuns:
| natalia_7677 a răspuns:

Draga mea banca are drept de executie directa adica iti poate lua casa fara sa te dea in judecata. Majoritatea bancilor tin cont de salariul net. mai sunt si banci care nu tin cont deoarece au o alta politica bancara. Matusa ta era sa ramana fara casa pentru ca a platit mai tarziu rata iar banca a trecut la executarea silita a debitorului (a matusii), dar mai pot fi clauzele contractuale pe care daca nu le citesti cu atentie poti sa fii dat afara din propria casa