| giuliaelena666 a întrebat:

Peste cateva zile ma duc sa imi fac toate analizele cerute la spitalul militar din Iasi. Eu fumez de aproape un an si ma intrebam daca cumva se face raza la plamani acolo. Sunt speriat deoarece mama mea nu stie si nu vreau sa afle. Din cate am citit si auzit eu nu se face raza dar vreau si parerile voastre, in special la cei care sunt la liceul militar. Multumesc!

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Bineinteles ca se face radiografie pulmonara, ca asta face parte din analizele medicale obligatorii.
Ca afla maica-ta nu-i nimic, partea mai grava este sa nu iasa ceva pete pe plamani, la radiografie, simbolizand modificari in structura lor, ca atunci este semn de boala grava.

| giuliaelena666 explică (pentru Violleta2022):

Dupa aceasta, ve-ti face un drum spre cel mai apropiat spital militar unde va trebui sa faceti urmatoarele controale la:
--recoltarea de sange(unde sa face verificarea pentru sida si sifilis)
--ginecologie(pentru fete), baietii nu fac acest control
--Stomatologie(verificarea danturii)
--Dermato-venerice(verificarea pielii)
--Oftalmologie(aici va va pune sa cititi niste litere aflate la distanta, DACA PURTATI OCHELARI, VA DUCETI CU OCHELARII)
--O.R.L(verificarea auzului)
--Psihiatrie(aici nu va supune niciunui test)
--Neurologie(aici va pune sa mergeti in linie dreapta, sa mergeti pe varfuri, pe calcaie, sa atinceti cu degetul varful nasului)
--Boli interne(va supune unui EKG)
--Chirurgie(Ortopedie) -AICI INCHEIATI FISA MEDICALA SI VA DECLARA APT/INAPT PENTRU SCOALA MILITARA!
Aici nu zice nmc de radiografie

| Violleta2022 a răspuns (pentru giuliaelena666):

Atunci este salvata!
Stiu de la nepotul meu ca el a facut, cei drept, cu vreo 10 ani in urma.

| Razvan262005 a răspuns:

Da se face radiografie pulmonara

| KaTsSu a răspuns:

Stai linistit, daca chiar fumezi de aproape un an, nu o sa ai nici o problema, cunosc fumatori care fumeaza de minim 3-4 ani, cu pachetul la zi si nu le-a iesit nimic la analize, si nefumatori care au fost intrebati daca fumeaza.
Cazul tau, stai linistit, dupa un timp atat de scurt nu iti v-a iesi nimic.
Si in caz de o sa iasa ceva, "Nu mama, nu fumez" doctorul si analizele nu iti poate spune clar ca fumezi, se pot depude de la fumul inhalat de tine din jurul tau, nu se comfirma faptul ca fumezi.
Deci nu iti face probleme.