| anonim_4396 a întrebat:

Pff, va rog mult sa ma ajutati si pe mine, ma simt trista si pierduta...Sunt fata, am 16 ani si nu am avut niciodata un iubit pana acum, de fapt mi-e frica ca nu am sa gasesc pe nimeni care sa ma inteleaga.Nu sunt disperata, as fi putut avea chiar mai multi prieteni pana acum doar ca mi-a fost foarte frica ca o sa pun prea mult suflet fiind prima mea relatie si ca voi suferi. Nu arat rau chiar deloc spun eu, doar ca imi lipseste un lucru important si anume, atitudinea. As vrea sa fiu ca acele fete care emana incredere si dau pe spate baietii, stiu suna penibil, dar le admir pentru ca eu sunt total opusul, sunt timida, complexata cand arat chiar ok, nu stiu cum sa vorbesc/sa ma comport cu baietii, nu am experienta deloc, etc. Vreau ca atunci cand merg pe strada sa simt ca sunt doar eu si ca lumea e a mea. ce vise am eu laughing)
Nu sunt genul care sa am foarte multi prieteni, pur si simplu asa a fost sa am doar cateva si apropiate, ce este enervant este ca ele m-au etichetat deja, gen nu pot cuceri baietii, sunt timida, singuratica etc. Tocmai de asta dintr-un copil bun am ajuns ceva ce nu prea imi place si nu ma mai pot schimba, uneori pot fi superficiala, materialista, barfitoare, sictirita, etc. Uneori sunt prea copilaroasa, schimbatoare, nu prea stiu ce vreau...
M-am gandit sa plec o perioada de pe acasa la niste rude sa fug de realitate intr-un fel, sa ma mai gandesc la viata mea, iar cand ma intorc am planuri mari, vreau sa imi umplu timpul cu chestii care imi plac, sa muncesc, sa fac modelling, styling, sa ma schimb. Voi ce spuneti, sunt asa nebuna? laughing vreau doar sa fiu fericita si am sa fiu.
Apreciez daca ati citit tot, daca raspundeti. Apreciez foarte mult sinceritatea, puteti fi foarte directi nu ma doare.Dar nu jigniti, pentru ca raspund cu aceeasi moneda.
Multumesc mult! Dau FUNDA desigur pentru cel mai bun raspuns.

Răspuns Câştigător
| Denisse14 a răspuns:

Da,am citit tot şi sincer, doar pentru că în 16 ani nu ai reuşit sa îţi găseşti pe cineva potrivit asta nu inseamnă că nu mai ai timp. happy Crede'mă ai tot timpul din lume pentru asta.
Am înţeles că eşti timida,dar poate că peste ceva timp nu vei mai fi aşa,poate că te vei schimba şi vei cunoaşte oameni noi.Oricum o vei face,este imposibil să rămâi cu prietenii pe care ţi i-ai făcut până acum şi care,din câte am înţeles,nu prea te susţin,dacă deja te'au etichetat.
Ştiu sentimentul acela de "admiraţie" faţă de alte persoane cu care ai vrea să semeni,iar in viaţa ta cu siguranţă vor fi şi persoane de acelea şi vei lua ceva şi de la ele,cum presupun că ai luat şi de la prietenii tăi de acum. [cel puţin mie mi se întamplă asta happy ]. Fii optimistă.
Şi mă bucur că tu zici că arăţi bine. Unele zic că vor să schimbe de pe acum ceva la ele. Eşti una dintre puţinele,zic eu,care pot zice că "da,arăt ok".
Cât despre " lumea e a ta " nu e un vis tocmai mare laughing. Adica simţi asta când te simţi bine,cred că ştii asta. happy.
Nici eu nu ştiu ce vreau şi nu sunt aşa de disperată. Ştiu că orice ocazie mi se va oferi o voi accepta. happy Gandeşte şi tu aşa,te vei simţi bine.
Multe persoane sunt schimbatoare,cunosc şi eu. Nu e o problemă chestia asta,se va remedia în timp,vei învăţa cum să te controlezi, zic eu. laughing
După părerea mea, nu e nevoie să pleci de acasă. Poţi face lucrurile care îţi plac şi acasă. Poţi vorbi cu părinţii tăi despre modelling şi toate cele. laughing
Şi ai zis bine, ai să fii fericită. happy
Cred că e cel mai lung şi profund comentariu scris vreodată de minelaughing. Oricum, mi’a făcut plăcere. happy
:*

4 răspunsuri:
| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Buna!
Sincer am si eu aproape 16 ani si am avut doar o prietena acum vreo 2-3 anilaughing.Si sincer...nici nu mai imi trebuie.Mai bine lasam chestile astea pe mai tarziu, adica avem vreme.Nu vreau sa te ranesc dar, eu am incercat sa evit relatile cu fetele si ma simt foarte bine singur.Ma atasam de unele persoane dar, stii cum e, nu le poti avea pe toate; dar eu am o problema ca nu simt dragostea altora si asta e altceva...
Pace voua!big grin

| Nayuky a răspuns:

Parca ai fi eu..doar ca eu am15(aproape)..si eu sunt la fel numai ca sunt cam batausa si cam mai am caderi nervoase(am avut o perioada foarte grea eram in depresie..si asta pentru ca nu imi plac oamenii prea mult, cel putin nu cei de aici, si daca ma gandesc ca voi ramane aici imi vine uneori sa plang)Stiu cum e, esti o fire timida si lumea nu iti da pace..si isi bat joc de tine,. Copii tampiti fara ocuparie, nu are rost sa iti faci griji fetele alea tupeiste nu stiu cati prieteni adevarati au.Mi-am facut o reputatie in scoala de numalaughingnu vrei sa stii.dar se putea si mai rau, mul mai rau.Nu cred ca e bine sa pleci de acasa. oricum e vacanta, ai timp sa te gandesti la viata ta, dar eu de cate ori fac asa ma cam pierd prin ganduri.
O seara placutahappyhappy

| Costache_Tin_1956 a răspuns:

Esti o fata frumoasa si sanatoasa la trup si suflet, care are frumoasa varsta de 16 ani!

| SiLLent a răspuns:

Da am citit tot si ne asemana mult mie mi se intampla la fel (bine cu faza ca eu sunt baiat laughing) dar in rest e tot la fel pentru mine da nu m-am gandit nici o clipa sa fug de acasa pentru ca eu am incercat in ultimul an sa ma schimb.

Si desigur sunt indragostit asa ca fata asta pana sa ma schimb sa devin oarecum mai matur ma credea o "puslama" laughing dar acum incet incet ma inteleg din ce in ce mai bine cu ea da nu cred ca o sa mearga de aceea caut si eu inca persoana potrivita.

Aceasta discutie m-a ajutat si pe mine sa ma dascarc deci dupa parerea mea te intelegsi nu nu cred ca esti nebuna happy.

Daca simti nevoia sa vb cu cineva sa ma anunti!