| anonim_4396 a întrebat:

Plssss am nevoie urgent de cateva exemple de mari marginale si mediterane.Am cautat pe GOOGLE si nu am gasit NIMIC

Ms anticipat!

Răspuns Câştigător
| paul21 a răspuns:

Mariile mediterane sunt mari care fac parte din Marea Mediterana. Exista mai multe astfel de mari :
Marea Iberica ( in sudul Spaniei), Marea Balearelor ( in jurul insulelor Baleare), Marea Galica ( in sudul Frantei ), Marea Ligurica(dintre tarmul nord-vestic al Italiei si insula Corsica), Marea Tireniana (dintre Corsica, Sardinia si Sicilia), Marea Adriatica ( dintre Italia si Croatia ), Marea Ionica ( dintre tarmul de sud-est al Italiei si Grecia) si Marea Egee.
Pot fi diviziuni ale Marii Mediteraneene si Marea Marmara, Marea Neagra si Marea Azov.
Mari marginase sunt Marea Nordului ( intre Anglia, Olanda, Belgia si Norvegia), Marea Manecii (intre Franta si Anglia), Marea Norvegiana (din nordul Norvegiei) si Marea Barents (la nord de Suedia). Primele doua mari marginase sau marginale ale Europei fac parte din Oceanul Atlantic si ultimele din Oceanul Arctic.
Cam astea sunt cele mai importante. Sper sa iti fie de folos!

5 răspunsuri:
| cocornelia a răspuns:

Dati-mi si mie va rog 10 mări mărginase urgent.Please! happy

| Maryus_Mary_1990 a răspuns:

Spuneti-mi si meie niste mari marginase! Plisssssssssssssssssssssss! Ca nu am gasit pe google absolut nimic

| anonim_4396 explică (pentru Maryus_Mary_1990):

Marea Nordului.Manecii,Norvegiei si Barents

| miimitumai a răspuns:

Ai dreptate nu prea se gasec pe net >MS

| Liviu_Florin_1988 a răspuns:

Mari marginasesunt:M. Bering, M. Kara, M. Norvegiei, M. Arabiei etc.