| bianka_8563 a întrebat:

Poate ca vi se pare un fleac ceea ce am sa va spun. Dar simt ca nu mai suport. Din ce in ce ma simt tot mai singura.Prietenii nu am deloc si nimeni nu ma mai suna sa vada macar ce fac etc.Prieten nu mai am de 9 lunii deja mi-am pierdut speranta in a mai avea prieten.Asta pentru ca am stat dupa fostul care in tot acest timp, ba imi arata ca tine la mine, ba era indiferent, fiind in clasa cu mine iar dupa 9 lunii de sperante imi zice sa-mi iau gandul de la el si sa-mi caut pe altul"Cu toate ca in aceste 9 lunii ba zicea ca mai tine la mine si s-ar intoarce la mine dar se mai gandeste, si asta numai cand vedea ca urmez sa ma combin cu vreun baiat, si il dadeam naiba pe acel baiat". Eu crezand ca tine la mine dar de fapt in tot acest timp si-a batut joc de mine profitand de sentimentele pe care le purtam pentru el.Acum incerc sa nu-l mai caut la telefoane si astea cu toate ca el era primul care il sunam in tot ceea ce se intampla, si ii povesteam.Destul ca il vad in clasa si trebuie sa-l suport:-J.Incerc sa-mi fac prieten, dar parca am raie, chiar nu stiu ce se intampla, ma rog nu stiu n-am dat in cap, nu cred ca am facut ceva de totii baietii vorbesc cu mine la inceput frumos si dupa ceva timp se distanteaza tot mai mult.sad uneori cred ca am 19 ani degeaba.Prietenii nu am, au stat cu mine din interes, sa imi fac un iubit slabe sanse:-J nu stiu ce se intampla, si ma simt din ce in ce mai singura.Singurul meu prieten a ramas televizorul si netul. Iar pe mess nu am cu cine vorbii ca parca totii au intrat in pamant si nu ma mai baga in seamastraight face
Ce as putea face? Ca sunt atat de suparata pe viata si pe mine. Oare cu ce am gresit de totii ma evita? Fostul mereu imi reprosa ca mereu ma pun pe primul loc, ca mereu vreau sa fiu centrul atentiei, ca nimeni nu sta cu mine din cauza mea.Si el de fapt m-a schimbat intr-o persoana incat in tot ceea ce fac sa dau vina pe mine.Nu-l mai suportam s-o faca pe desteptul, sa dea vina pe mine si el sa iasa mereu basma curata.Cu toate ca am tinut la el enorm de mult.Insa acum tine legatura cu prietena mea care a stat cu ea, si ea a incercat sa mi-l fure si mi-a zis ca tine legatura cu ea ca macar are cu cine sa se inteleaga. Iar acum sunt singura sad

Răspuns Câştigător
| cretz a răspuns:

In primul rand ai putea sa incepi sa nu mai vezi totul in negru, gandeste-te ca in tot raul exista si un bine. Cu totii avem impresia, la un moment dat ca am ajuns la capatul prapastiei si ca nu mai putem suporta, dar trebuie sa ne gandim ca exista unii oameni cu mai multe probleme decat ale noastre. Sfatul meu este sa incerci sa treci peste problema cu fostul tau prieten, este clar ca tot ceea ce a facut este ca s-a jucat cu tine si tu ar trebui sa incerci sa-l ignori. Iesi afara, si daca simti ca nu ai cu cine vorbi, sunt eu aici si poti vb cu mine daca asta te face sa te simti mai bine

2 răspunsuri:
| myha a răspuns:

Am fost si eu in situatia ta. Eu sincer nu am avut prieteni care sa sara pentru mine la greu. toti erau acolo numai la bine. Asa este foarte usor.
Poate ar trebui sa nu judeci acum lucrurile pentru ca esti tulburata. Judeca cand o sa fi mai linistita si o sa crezi ca lumea nu s. a sfarsit. Mama mea imi spune aceste lucruri. ma ajuta enorm. Poate ar trebui sa incerci sa vb cu mama ta. Daca consideri ca este o persoana in care ai incredere si te ajuta mereu si te intelege si iti da sfaturi bune discuta cu ea.
Lumea nu se sfarseste. Stii...este o vorba. Dumnezeu nu ne da mai mult decat putem duce. El este convins ca tu poti sa rezisti la aceste incercari. Esti de abia la inceputlaughing. O sa vezi ca lumea nu este asa cum pare. Nimeni nu iti este prieten. Esti pe cont propriu. Lumea este rea si nu o sa faca nimic ca sa te ajute cand ai nevoie. Te poti baza doar pe parintii tai. Familia este singura care ramane pana la urma. Daca acum ti se pare greu inseamna ca ce va urma o sa te destrame?
Nu mai dramatiza. Scuze ca iti spun asa dar sincer chiar crezi ca esti singura care sufera in halul acesta? ei bine...Nu!
Capul sus si sa stii ca noi suntem prietenii tai si te vom asculta mereu cand vei avea nevoie. Cel putin eu.happy
Mult noroc:*

| rey a răspuns:

As putea sa-ti dau un raspuns de vreo 10 randuri dar iti spun doar o propozitie simpla.
Gandeste cu mintea nu cu sufletul.
Desigur e mai complicat putin.
Si fosta prietena face tot asa cu minehee hee. Dar eu o astept sa se razgandeasca avand alta(alte) prietena(e) eu spun sa nu-ti irosesti timpul.
Faza cu baietii, poti sa-l cuceresti pe oricare suntem praf la decizii de genul asta. Faza grea e cum sa-l pastrezi.
Succes.