| anonim_4396 a întrebat:

Poate cineva sa imi explice ce sunt diatezele si cum pot sa trec un verb de la diateza pasiva la cea activa sau reflexiva? Pentru cls a VII-a happy

Răspuns Câştigător
| sofstatics a răspuns:

Hai ca te ajut eu :
Diateza activa - eu o pun la activa daca nu e la pasiva sau reflexiva.Fa si tu asa! E eficient!
Exemplu: Merg acasa.
Diateza reflexiva - sa aiba "se " "isi" "imi" (pronume reflexive) in fata.
Exemplu: Se duce la bunici.
Diateza pasiva - sa raspunda la intrebarea "De catre cine?"
Exemplu: Gradina a fost sapata de bunic. (de catre cine? - de catre bunic.)

| Carmen100 a răspuns (pentru sofstatics):

Multumesc! Dar poti sa iei ca exemplu o propozitie la diateza activa si sa o pui la toate diatezele? Chiar m'ar ajuta happy

11 răspunsuri:
| sofstatics a răspuns:

Ahaha Zoella tongue
Pai de exemplu:
El a deschis usa.(activa)
S-a deschis usa. (reflexiva din cauza lui "s-a, e un fel de prescurtare")
Usa a fost deschisa.(pasiva)

| Carmen100 a răspuns (pentru sofstatics):

La pasiva poate fi si usa este deschisa, nu?

| sofstatics a răspuns (pentru Carmen100):

Da poate fi la orice timp.happy Numai sa apara "a fi ". happy

| Zoella a răspuns (pentru sofstatics):

Nu trebuie să fie neapărat verbul auxiliar "a fi". Pot fi şi alte verbe.

| Carmen100 a răspuns (pentru sofstatics):

Si la reflexiva poate fi si "imi place inghetata"? Pentru ca e cu "imi"?

| sofstatics a răspuns (pentru Zoella):

Nu e verb copulativ?

| sofstatics a răspuns (pentru Carmen100):

Zoella, intra pe mess, imi nu stiu exact daca e la reflexiva. Uita-te mai bine doar dupa "se" si "isi".

| Zoella a răspuns (pentru sofstatics):

Nu, nu e. Verbele auxiliare sunt "a vrea", "a avea" şi "a fi". Poate te ajută asta: http://ro.wikipedia.org/wiki/Verb_copulativ

| Zoella a răspuns:

@XissyXs, ai uitat diateza activă pronominală.
Diateza activă pronominală (se confundă des cu cea reflexivă), spre deosebire de cea reflexivă are funcţie sintactică şi, dacă nu eşti sigur pe tine de verb, dacă poţi să-i adaugi la sfârşit "pe sine", "pe el", "însuşi" înseamnă că e la activă pronominală.

| Carmen100 a răspuns (pentru Zoella):

Nu, diateza activ-pronominala nu ne trebuie inca happy Dar multumesc pentru explicatie happy