| PotterHeadForever a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva ce se da la examenul de bilingv engleza pentru admiterea la liceu? Sau un site cu ceva model.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Mandeliu a răspuns:

Salut!

Nu pot sa iti spun exact cum arata subiectele de la examenul de bilingv, insa pot estima ca nivelul lor este undeva la B2. Se va desfasura in doua parti: scris si oral

La partea scrisa o sa ai parte de exercitii de completat, pus intrebari pe baza unor propozitii, reformulare, grila si posibil si ceva de reading, la care o sa ai niste intrebari la care va trebui sa alegi varianta corecta.

La oral va trebui sa selectezi un bilet pe care se va afla 1-2 poze legate de un anumit domeniu, alaturi de 4-5 intrebari. Vei avea timp la dispozitie sa iti pui "gandurile" in ordine, dupa care vei fi luat in banca din fata alaturi de un profesor cu care vei conversa. Pe langa subiectul de pe foaie, veti face si conversatie, asa ca ar fi momentul sa te relaxezi si sa nu turui ce ai scris cat ai avut timp de gandire.

Succes si numai bine!

| PotterHeadForever explică (pentru Mandeliu):

Dar la partea cu oral cand ai timpul de gândire poti formula răspunsurile pe foaie si dupa sa le spui fara foaie?
Si inca o intrebare, nu se gaseste chiar niciun model de proba scrisă? Nu prea cunosc persoane care sa fi intrat acolo ca sa mi descrie cum a fost examenul...
Multumesc frumos!

| Mandeliu a răspuns (pentru PotterHeadForever):

Sigur, raspunsurile poti sa le scrii pe foaie, eu cel putin asa am facut, dar cand citesti trebuie sa o faci fara foaie.

Iar model nu am gasit...