| Anonomul11 a întrebat:

Poate sa îmi zică cineva care are idee sau care a încercat sa dea la politie(sau în cadrul Mai) și totodata este și la facultate? Cum a procedat cu diploma de la facultate ca să o pună la dosar pentru MAI(sau cum se cere. Original sau și copie)? Va mulțumesc anticipat.

2 răspunsuri:
| andreeaioana1515 a răspuns:

Buna! Daca ai făcut o facultate deja și acum vrei sa dai la Academia de poliție, poți să te ștergi undeva cu diplomă de la facultate. Va conta doar cea de bac, pe care o poți duce la ei in 2 variante: original și copie legalizata. Daca ai făcut facultatea la fara taxa, va trebui să plătești înapoi facultății pe care ai făcut-o toți banii pe care ți i-a dat statul cat te-a școlarizat gratuit. Căci statul nu asigură 2 școlarizări gratuite.
Dar dacă vrei să mergi la subofițeri sau sursa externă, lucrurile stau altfel. In situația asta nu trebuie să plătești statului înapoi contravaloarea studiilor, iar diploma de facultate te va ajuta ulterior, printr-o admitere, să devi din subofițer, ofițer.
Deci îți vor cere doar original sau copie legalizata, pe care o faci la notar și este valabilă 6 luni.

| andreeaioana1515 a răspuns:

Daca acum esti la facultate ai face bine sa nu le spui că vrei diploma pentru că vrei sa mergi in alta parte. Majoritatea facultăților refuza să îți de-a diploma de bac chit și pentru câteva ore. Așa că poți spune că te-ai angajat și pentru o sumă mai mare de bani ai nevoie sa le duci o copie după diploma de bac.