| deathgrips a întrebat:

Poate un minor de 16-17 ani sa se mute singur cu acordul parintilor? Cum se procedeaza?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca poate, daca are unde sta, nici o lege nu interzice aceasta. Poate sta intr-o alta locuinta, proprietate a lui sau a parintilor ori intr-o locuinta pe care o inchiriaza prin parinti.

| darrio2007 a răspuns:

Da, poate. Daca platesc parintii totul, deocamdată. Apoi va trebui sa te descurci si singur. Parintii nu traiesc cat lumea.

| Andreeush a răspuns:

Și crezi că s-ar descurca un minor de unul singur să stea în chirie?
Oricum depinde unde vrea să se mute.

Răspuns utilizator avertizat
| antonimilk a răspuns:

Normal, de ce nu?
Părinții plătesc chiria și el locuiește acolo. Nu e ceva ilegal. Important e de ce faci. Sa nu atragă prea mult atenția.
Însă nu vad rostul. Știu tineri care s-au mutat singuri doar pentru liceu, sa nu mai facă naveta.
Asta e un motiv destul de bun.
Dar totuși... Mai bine ai aștepta până la 18 ani (asta in caz de întrebi pentru tine)