| GroparuVesel a întrebat:

Postez la aceasta categorie deoarece inca sunt un adolescent,ce-i drept cu vise mari.Ce ar trebui sa fac atunci cand crezi ca ai idee despre unde vrei sa ajungi si habar nu ai de unde sa incepi? Probabil nimeni nu are un raspuns exact la aceasta intrebare,dar uitandu-ma peste raspunsurile anticipate, probabil imi voi forma o idee despre ce ar trebui sa fac.Cu siguranta o sa fie mai buna decat modul in care imi petrec acum zilele, parca asteptand sa imi vina sfarsitul inainte ca viata sa inceapa cu adevarat.Momentan,imi pica umerii cand vad cum trec zilele si eu nu fac nimic din ce imi propun si as vrea sa trec peste aceasta faza,nu vreau sa imi mai petrec zilele jucandu-ma pe calculator jumatate de zi(da, 12 ore) si regretand ca nu fac nimic ca sa ajung acolo unde imi propun.Cum pot sa scap de aceste tentatii? Am in plan sa dau la drept si sa devin un judecator bun...am dreptatea in sange si sunt un tip inteligent,fata de papagalii peste care am avut placerea sa dau,cei care erau doar minte,fara suflet si daca ii intrebi ceva pe un domeniu banal spun ca nu au pareri...Ce trebuie sa fac pentru a ma lepada de tentatiile si stimulii din exterior care dauneaza gandirii mele? Cum pot citi carti,obtine realizari,scrie versuri si tot felul de astfel de lucruri fara a ma trage in spate televizorul,calculatorul, prietenii alcoolici si cei care nu au treaba cu scoala?

11 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

" Cum pot citi carti, obtine realizari, scrie versuri si tot felul de astfel de lucruri fara a ma trage in spate televizorul, calculatorul, prietenii alcoolici si cei care nu au treaba cu scoala?"
Când afli răspunsul, mă anunți și pe mine.

| GroparuVesel explică (pentru LoveSleep):

Scrii versuri?

| LoveSleep a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu, prefer să stau cu prietenii alcoolici laughing

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Se cheama disciplina personala. Pur si simplu dezinstalezi jocurile si atat. Daca nu ai alte chestii care sa faci pe calculator, atunci tine-l inchis. Mailul sau facebookul il verifici de pe telefon.

| GroparuVesel explică (pentru cristimihailov):

Si prietenii?

| cristimihailov a răspuns (pentru GroparuVesel):

Ii vezi fizic. Sau ii suni la telefon. Iar ceilalti nu iti sumt decat prieteni virtuali. La ce ai nevoie de 5000 de prieteni cand tu nu vorbesti decat cu maxim 20?

| GroparuVesel explică (pentru cristimihailov):

Prieteni am maxim 12, restul sunt cunostinte, dar astia 12 fac cat 5000 si uneori chiar nu pot sa stau in casa cand ma cheama undeva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu unul nu as putea spune ca sunt extraordinar de departe de tine, dar tu cel putin ti-ai gasit un domeniu in care vrei sa progresezi. Ceea ce iti voi spune poate parea greu, dar fie cum o fi.
In primul rand renunta la jocurile pe calculator, dar toate. Te duci si le stergi din control panel, apoi toate salvarile si in caz ca nu ai destula vointa pune-ti intrebarea:Cat timp am pierdut in jocuri inutil si cat as fi putut evolua?
Raspunde si o sa ramai surprins... eu stiu ce zic...
Dupa aceea poti sa incepi sa iti construiesti alte obiceiuri, care sa le inlocuiasca pe cele negative, si in timp acestea vor deveni obisnuinte(spre exempu poti sa incepi prin a citii artiole despre dezvoltare personala pentru inceput in caz ca nu iti plac foarte mult cartile - recomand http://personalitatealfa.com/ ).
Am observat ca spuneai ceva despre prieteni.Am sa iti spun in cel mai simplu mod, daca nu te asociezi cu ceea ce fac si crezi ca te-ar trage in spate fa tot posibilul sa scapi sau sa petreci mai putin timp cu ei.
Un alt lucru ar fi sa iti creezi un hobby(origami, quilling, sa desenezi in Photoshop, Ilustrator etc...) sau cum spuneai tu sa compui versuri - pentru asta ai putea lua diferite instrumentale.
Iti urez succes! Sper ca te-am ajutat si sa nu uiti sa ai incredere in tine!
P.S.: poti incerca si sa te uiti la vlogul acesta: https://www.youtube.com/channel/UCX-E6tCvVUPtO5IH9xsCRgQ

| GroparuVesel explică (pentru anonim_4396):

Am vazut toate episoadele lui Levi. Dupa cum ai zis, e foarte greu...am nevoie de un impuls, dar nu stiu de unde sa il iau.Totusi,inca sunt tanar, nu pot renunta la iesirile cu prietenii, iar jocurile pe calculator sunt un hobby de cand eram mic.Ai putea sa imi faci un rezumat despre cum te ajuta cartile de dezvoltare personala?

| Mahatma a răspuns:

O adevărată provocare în zilele noastre! Ai nevoie de multă ambiție! încearcă să-ți faci un program în care, de exemplu, pentru început sa lasi laptopul de o parte 2 ore pe zi și să citești.Cu timpul o sa cazi în patima cititului și o sa vezi că e mult mai interesant decât dacă ai sta la laptop și te-ai juca.Multa baftă

| GroparuVesel explică (pentru Mahatma):

Am ajuns in punctul in care nu pot citi mai mult de 2 ore, ceea ce nu mi se pare suficient...si nu pentru ca as avea probleme, pur si simplu ma plictisesc si trec la alte "activitati vicioase".