| Mete0ra a întrebat:

Pot sa imi fac buletin-ul inainte cu 3 zile de ziua mea?
P.S - Vb despre buletin-ul de 14 ani

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți.

| Mete0ra explică (pentru sadrian46):

Multumesc mult de raspuns happy

6 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Normal că poți.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Chiar este indicat.

| Mete0ra explică (pentru CodrutElian1990):

M-am dus si la primarie sa intreb si a zis ca dupa ce am implinit varsta de 14 ani il pot face...

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Mete0ra):

Imi cer scuze. Asa este. Ceea ce am spus era ciar o recomandare cu ceva ani in urma. Dar acum Ordonanță de urgență 97/2005 spune clar:
Art. 17. - Modificări (1), Jurisprudență
(1) Cartea de identitate se eliberează după cum urmează:
a) prima carte de identitate se eliberează la împlinirea vârstei de 14 ani;

Inainte de termen se pot preschimba actele de identitate, deci celor care au deja acest act. (art.18, pct.(3) din aceiasi ordonanta.

| Mete0ra explică (pentru CodrutElian1990):

A ok.