| anonim_4396 a întrebat:

Pot sa intru in depresie daca mă îngrijorez aproape în fiecare zi de sănătatea mea și nu dorm noaptea cu gândul că am ceva? Sunt mai ipohondră așa de fel, sau depresiile se fac de la suferințe, traume etc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești sado?hee hee de ce te ai ingrijora și ai atrage raul asupra ta,când poți sa ai atâtea ganduri pozitive, sa faci lucruri ce fac cei de varsta ta,sa te distrezi, sa te bucuri de viata și de fiecare moment!? Ti-am spus gaseste-ti o ocupație, o activitate, ieși și plimbate și singura,reautoeducati refluxul mental, tiparul anxios,ești tanara,plina de viata nu are rost sa te consumi în acest fel,sa pui mereu răul în fata,tu îți proiectezi la nivel inconștient singura frici,suferinte,scenarii fictive când tu de fapt ești ok,te autodistrugi singurica, și dacă continui asa este posibil sa dezvolți anxietate,chiar atacuri de panica,episoade recurente depresive.
Nu ai nimic,ești ok crede-mă când îți spun acest lucru,gandurule nejustificate provocate de anxietate îți joaca feste, tu trebuie sa fi conștientă ca este un simptom al ipohondriei, a anxietatii; și ca nimic nu este real, sunt doar proiecții Mentale, proiecții pe care tu le creezi singura, practic îți biciuesti mintea singura având aceste ganduri morbide și fără sens.
Nu știu dacă ești troll, dar eu îți spun sigur ca nu ai nici un motiv sa te stresezi, și ca ar trebui sa consumi magneb6 vreo 2-3 săptămâni și ceai de tei /ceai de sunătoare sa te ma liniștești.
Dimineața când te trezești fa mereu exerciții fizice prin casa, flotări, abdomene, ginoflexiuni etc,, același lucru îl poți face si înainte de a te culca cu o ora înainte, sa îți ții mintea preocupata.
Depresie nu se face asa ușor, ma refer la depresia clinica, nu când ești supărat câteva zile și îți revii,când ai o stare atipica. Depresia se dezvolta in timp și o fac doar cei care se nasc cu defect genetic,restul o fac, dar li se vindeca relativ repede; de obicei da, la suferinte se poate declanșa, mediul înconjurător, familiar, traume fizice, verbale; pierderea cuiva drag, singurătatea, lipsa interacțiunii sociale, neadaptarea sociala, bulliyng, lipsa afecțiunii si neglijarea părinților, mediu ostil/violent, traume emoționale și asa mai departe.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mă sperie gândul că am anxietate sad nu e așa ușor să fi fricos /fricoasă ..Adică defect genetic?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

E nașpa dacă ești fricoasahee hee
Ca ești predispusa mai mult la o boala psihică, dar asta și în funcție de mediu,de scânteia care o declanșează, cu alte cuvinte ești mai vulnerabila la a dezvolta depresie decât o persoane ne-vulnerabila; care desigur,poate avea parte de traume, șocuri emoționale, factori de mediu nefavorabile si tot sa nu dezvolte depresie,sau o dezvolta dar relativ se vindeca repede de ea,nu o afectează la fel de grav ca pe persoana care sa născut cu vulnerabilitate genetica,la aceste persoane depresia se poate dezvolta foarte ușor la o trauma sau mediu nefavorabil; depresia cu care se poate confrunta poate dura ani de zile, sau chiar întreaga viata; la unii este un risc mai crescut decât la ceilalți de a dezvolta boala respectiva.
Eu nu prea am mai văzut fete fricoase în ziua de azilaughing sau depresive! E posibil sa fie izolate, sa nu prea iese din casa, dar eu nu am văzut/cunoscut never o fata cu anxietate. Da, ipohondria creează pseudo-iluzia ca ai avea o anumita boala, ca ai fi nebun, sau că ai innebuni, și când ai unele simptome, mai exact ghost simptom, somatizare se numește în anxietate atunci aceste simptome le asiciazi într-un mod morbid și absurd cu cele mai grave boli pe care le ai citit, nu doar ca le asociezi, dar chiar ești convinsa ca ai avea acele boli happy
Nu te mai speria găinusa micahee hee nu ai nimic, totul este o iluzie creata de ipohondrie.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mergi la un psiholog, e cel mai bun sfat, daca tu crezi ca nu poți face fata de una singura.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu in general sa ști că nu sunt anxioasă gen nu pun la suflet sau să am anxietate sociala sau să fiu timidă sau gen să aud vorbe urate despre mine și să mă închid în mine, nu, e vorba că țin foarte mult la sănătatea mea și da recunosc că sunt fricoasă și la orice simptom gata apelez la google și mă bagă în panica și mai tare, dar acesta este defectul meu în rest îmi place să mă distrez să ies sa comunic nu sunt antisocială nu cred că de la niste îngrijorări pot dezvolta boli psihice depinde și de caracter bineînțeles happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Lasă îngrijorările pe seama altor persoane care chiar se confrunta cu greutăți mari,nu te mai ingrijora,lasă google; in rest,îți doresc multă sănătate, dacă nu ești predispusa nu, dar deprivarea de somn poate duce la ganduri tulbure, anxietate, chiar la depersonalizare.Ma bucur ca ești sociabila, bravo! big grin

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

????

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lipsa somnului poate duce la depresie, iritabilitate si la alte afectiuni.
Cel mai bine iti recomand consiliere terapeutica.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Ce pot face noaptea să mă relaxez? Sa pot dormi?

| DomnDoctorSRL a răspuns:

Cred că da