| Angelindeed a întrebat:

Poți scăpa de anxietate sociala dacă te obligi să ieși din casă și să te plimbi zilnic?

10 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da. Foarte util. Eu la un moment dat, ieșeam chiar noaptea și băteam mâțele din cartier cu pietre, ca să îmi treacă anxietatea.

| Angelindeed explică (pentru sadrian46):

Stii ce i aia anxietate sociala macar?

| sadrian46 a răspuns (pentru Angelindeed):

Cam da. Dacă am suferit și eu de așa ceva, se poate presupune că știu.

| 2420 a răspuns (pentru Angelindeed):

Salut.

Te înțeleg perfect din păcate.

Anxietatea socială este reprezentată prin acei oameni care într-un colectiv numeros nu pot să se înțeleagă cu colectivul deoarece persoana respectivă simte că se sufocă atunci când este înconjurată de alți oameni.

Sentimentul acela când dacă la locul de muncă ești înconjurat zilnic de peste 10 persoane simți că te sufoci și te blochezi încât nici nu mai poți vorbi de emoții și panică.

Momentul acela când toți dansează la o petrecere dar tu ești cel care stă la masă într-un colț al sălii de restaurant și îți petreci timpul doar consumând un suc și doar privindu-i pe cei care se distrează la maxim alături de toți ceilalți.

Și eu am trecut prin așa ceva și încă mai trec puțin dar la locurile de muncă de le-am avut am reușit să depășesc aceste momente datorită colectivului foarte înțelegător, glumeț și primitor.

Probabil o să sune trist dar eu am apelat și la psiholog și chiar la psihiatru pentru a depăși această problemă.

Eu unul am reușit să depășesc încet încet această problemă deși recunosc că încă mai am momente de timiditate și reținere în public.

Dacă dorești vreodată să discutăm despre acest lucru, te aștept să mă contactezi în privat deoarece înțeleg perfect prin ce treci.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu chiar. Adica nu numai asta. Sunt si alte modalitati.

| Donsavas a răspuns:

Da,este o soluție dar trebuie sa depui mai mult efort.

| Furnicuta000 a răspuns:

De anxietate sociala scapi doar daca iei cat mai mult contact cu oamenii si daca te gandesti ca si ei sunt ca tine, nu trebuie sa te simti inferior sau sa iti fie frica de ei.
Daca problema ta nu sunt oamenii atunci cand iesi din casa ci simplul fapt ca ai iesit pe strada, asta se cheama agorafobie.

| MPersephone a răspuns:

Intr-o oarecare masura, da.Deoarece iti pui singur scopuri sau provocari, si te mai dai cu lumea.

| Ana1687 a răspuns:

Da, dar trebuie sa incerci sa si socializezi mai mult

| amandaflory a răspuns:

Plimbare asa singur nu o sa te ajute.