| TotulSAUnik a întrebat:

Poti trata acnea din interior, si nu cu solutii sau medicamente? Mie mi se irita obraji pentru ca acel sebum ramane acumulat in obraji si e enervant cum se simte sub piele si este putin inestetic pentru ca se irita repede la atingere

1 răspuns:
| Bondarel99 a răspuns:

Înseamnă ca ai tenul gras. Mult sebum, poți dilatați, piele groasa, așa te caracterizează tenul gras. In cazul asta trebuie sa ai mare grija la cum îl îngrijești. Neaparat gel de curățare special pentru ten gras, dimineața și seara, exfoliere o data pe săptămâna. Niciodată sa nu folosesti săpun, săpunul usucă foarte tare pielea și o face sa producă și mai mult sebum. Exfoliere o data pe săptămâna. Și interiorul e important, bea multă apa, redu din grăsimi și zahăr. Dacă faci aceste lucruri, vei scapa și de acnee, dacă acneea e datorata tenului gras și nu mai e o chestie hormonală, la mine așa era...