| kikizzz a întrebat:

Practic de la 18 ani nu mai esti sub acordul parintilor?

Răspuns Câştigător
| CodrutElian1990 a răspuns:

Cat esti minor esti sub tutela parintilor. Totusi, de la varsta de 16 ani te poti angaja singur, poti sa locuiesti singur, dar cu acordul parintilor sau a autoritatii tutelare.
Dupa 18 ani ai toate drepturile, libertatile si indatoririle unui cetatean adult. Esti constrans doar de posibilitatile materiale pe care le ai. Pana la varsta de 18 ani parintii te pot aduce inapoi in familie chiar si cu politia. Dupa 18 ani nu mai au nici o autoritate asupra ta.

7 răspunsuri:
| Goddessss a răspuns:

încă ești. Ce crezi ca gata după ce ai împlinit 18, ai casa ta, faci nunta si ai copii?
Nu ii chiar asa. Îți trebuie minim 5 ani sa te acomodezi si sa iti începi viata.

| Trustmotorcy a răspuns:

Practic ești, teoretic au voie să te lase de unul singur.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Goddessss):

Da, poate sa faca nunta si sa aiba si copii, ca nu-l poate opri nimeni. Iar cu acomodarea de 5 ani, asta poate a fost la tine. Multi oameni si mai ales tinerii de azi, se acomodeaza la situatie foarte repede.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Trustmotorcy):

Practic esti doar daca depinzi materialiceste de ei.

| kikizzz explică (pentru CodrutElian1990):

Asta voiam sa aud, la 18 ani doream sa ma mut impreuna cu prietena cu chirie, dar parintii tot zic imi interzic asta, eu acum avand 17 ani. si e normal sa mi interzica fiind minor

| Ionela_Mădălina_1999 a răspuns:

Practic da, teoretic nu prea!?

| Andreeush a răspuns:

După 18 ești răspunzător pentru faptele tale, poți să iei deciizii singur.