| sergiulica17 a întrebat:

Prietena imi spune ca sunt copil. Vreau sa ma maturizez cat mai repede pentru ca altfel o pierd. Ce ar trebui sa fac? si poti avea o relatie din obligatie? Sa zici ca nu mai tii la o persoana si sa zici ca esti cu el/ea din obligatie? sau poate fi doar niste cuvinte spuse pentru a da impresia ca este asa. Explicatii va rog.Multumesc mult. Funda:X

3 răspunsuri:
| Freedom_1119 a răspuns:

O sa iti dau raspuns la prima parte a intrebarii,deoarece din a doua nu am inteles o iotă...
Deci,cu ce as putea sa incep. iubirea este un sentiment ce trebuie neaparat sa fie neconditionat,adica prietena ta daca te iubeste cu adevarat ar trebui sa te accepte asa cum esti.Te sfatui sa nu te schimbi, in primul rind, pentru ca fiind tu insuti vei avea mai multe shanse sa fii fericit si 2.cu timpul oricum o sa te maturizezi.asa ca bucura-te de faptul ca mai poti fi copil si traieshte-ti viata, iar schimbarile o sa vina de la sine.happy

| คиค a răspuns:

Buna!

Iubirea nu se cumpara, nu se creeaza din obligatie sau mila si nu tine cont de absolut nimic happy

"Maturizeaza-te"...sincer mie mi-se pare un pretext.
Daca tii cu adevarat la o persoana ti la ea pentru tot ceea ceeste fie ca este copilaroasa, matura, etc.

Nu trebuie sa te schimbi doar pentru a nu o pierde. Gandeste-te la tine.
Daca ar tine cu adevarat la tine, oare, ar mai vrea sa te schimbi?

Sa stai cu cine din obligatie eu nu am mai auzit, si nici nu vreau sa aud.
In dragoste si in razboi totul este permis. Daca inima dicteaza ca persoana respectiva te completeaza si este jumatateata, atunci este OK, daca nu...inimii nu-i poti dicta ce sa simta.
Poate ca gandul de a nu-i frange inima persoanei de langa tine se poate contura intr-o obligatie morala pe care singur ti-o impui.

Sper ca ti-am putut fi de folos big hug

| Liviu a răspuns:

Asta imi aminteste de mine
Dupa 2 3 relatii esuate.
Mam maturizat urat de totstraight face numai aveam incredere in fete deloc
Sa revenim la problema ta'
Vrea de la tine sa numai fii un copil
Sa ai capu pe umeri sa stii cand si ce sa ii spui
Cu alte cuvinte vrea sa ii zici cea ce vrea sa auda.
Fa pe 'prostu' ca iti merge binewinking
Crede'ma daca stiam acum 2 ani cea ce stiu acum
Poate la ora actuala eram fericithappy