| anonim_4396 a întrebat:

Prin anii 2005-2006 am primit cadou de la părinți două enciclopedii super interesante din aceeași serie. Una avea culoarea albastru, iar cealaltă galbenă. Cea albastră prezenta chestii din știință gen dilatarea unui borcan, molecule etc, iar enciclopedia galbena avea legătură cu globul pământesc (vreme, temperatură, straturile globului pământesc etc). Știe cineva cum se numeau aceste enciclopedii? Menționez că nu erau groase, aveau maxim 200 pagini de dimensiune mare și erau cartonate.

4 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Nu erau cele de la National Geographic?

| RobertMoon a răspuns (pentru aditimus):

Nup, am cautat pe net si nu seamana. Unu era bleu/albastru deschis, iar celalalt galben pai si aveau ilustratii in interior gen cu un tip care incearca sa deschida un borcan pus sub jet de apa fierbinte etc

| RobertMoon a răspuns (pentru aditimus):

Finally am gasit. Asta era https://www.targulcartii.ro/......997-223639
Iar pe cea galbena nu o gasesc, dar oricum asta era importanta