| anonim_4396 a întrebat:

Prin ce mod îmi pot face prieteni? La liceu nu prea am şanse, pe Facebook îmi este ruşine să bag lumea în seamă deoarece sunt timid sau mi-e frică să nu-i deranjez, iar ei cred ca nu vreau sa vorbesc cu ei. Pe afara nu prea ies deoarece parca toţi se uită urat la mine si mai ies singur când se face noapte deoarece nu ma pot vedea clar. Ce pot face? Sunt disperat.

Răspuns Câştigător
| M7Seven a răspuns:

Trebuie sa ai mai multa incredere in tine.La liceu ai mereu sanse de prieteni noi, de fapt cam asa este in toate locurile. Poti sa te integrezi, sa incerci sa faci conversatie chiar daca nu ai avut cel mai bun start. Faptul ca esti mai timid proabil este problema care nu te lasa sa socializei.Incearca sa ai mai multa incredere in tine, iesi cu cineva mai apropiat si care mai are si alti prieteni, intra usor usor in vorba, gaseste subiecte comune de discutii, mergeti afara, eventual intra in grupuri pe Facebook ( la liceu sunt cu sutele) si o sa iti gasesti si gasca ta de prieteni. Poti sa vorbesti cu persoanele fara sa ii deranjezi, e putin mai greu pana o sa vada ca nu esti persoana care nu vrea sa vorbeasca ci doar esti sau ai fost putin mai retreas.Capu sus si mergi inainte pana la urma nu trebuie sa ai foarte multi prieteni, mai bine putini si buni sa stii ca poti sa contezi pe ei in momentul in care o sa ai nevoie

1 răspuns:
| Aimwork a răspuns:

Salut! Iti recomand (desi suna ridicol) Steam. Nici eu nu aveam prieteni in liceu si stiu cat de greu e pe Facebook. dar in jocuri intalnesti o granada de oameni care nu stiu cine esti din start, te imprietenesti si dua o perioada te si intalnesti/iesi pe afara cu ei si nu va mai fi awkward pentru ca va stiti de mult!
Succes!