| anonim_4396 a întrebat:

Problema mea este urmatoarea: Peste 2 luni se organizeaza o excursie de 3 zile la Bucuresti. Eu sunt in clasa a 8-a si e ultimul semestru petrecut cu colegii mei si as vrea tare mult sa merg in excursie, in saptamana altfel. Mama mea cand a auzit a spus ca este foarte scump si am incercat foarte mult sa ii spun ca e ultimul semestru si dupa nu ne mai vedem, ca e ultima excursie facuta cu colegii me bla bla bla... dar problema este ca tot timpul pleaca, zbiara si nu vrea nicicum sa ma asculte dar din 24 de copii (cati suntem in clasa + 30 din alta clasa)nu merg 2-3 copii din cauza ca au probleme de sanatate care nu le permite sa mearga departe.De astazi am inceput sa spal vasele, sa matur, sa vorbesc frumos dar as vrea sa imi dati ceva idei care sa le mai fac in afara de note mari, ascultatul sau de facut curat pentru ca astea deja le fac dar pe mama lucrurile astea nu o prea fac sa isi schimbe parerea. Ma puteti ajuta? Dau fundita.

3 răspunsuri:
| AFR81 a răspuns:

Nu stiu daca asta e raspunsul pe care il doresti. Daca mama ta nu are, intelege-o. Si eu imi doream sa merg la banchet in clasa a 12-a, ca doar na, erau ultimele zile alaturi de colegi, insa din cauza problemelor financiare pe care le avea familia mea, am renuntat. Strange bani pe cont propriu (nu ma intreba cum, pentru ca nu stiu la varsta ta). Daca esti 100% sigur/a ca bani are, iar motivele sunt altele, atunci continua sa te porti frumos. Poate vei avea succes.

| AnielAn a răspuns (pentru AFR81):

Multumesc pentru incurajare, cred ca a inceput sa functioneze cu purtatul frumos o sa mai incerc mai am la dispozitie o luna

| Satango a răspuns:

Probabil chiar nu are bani, trebuie să înţelegi.