| TheSpectacularSpidey a întrebat:

Profitul este de activ sau pasiv?

Răspuns Câştigător
| Roxanna112345 a răspuns:

Heei! Uite pe cineva care intelege ce greu e sa fii la contalaughing Pai profitul se incadreaza la elemente patrimoniale de PASIV :*

| Danzell a răspuns (pentru Roxanna112345):

Este incorect spus cont de profit. pentru ca estecont de profit si pierdere. un cont bifunctional. adica poate fi Activ sau Pasiv

daca firma are pierdere atunci contul este de ACTIV
daca are profit, atunci este de PASIV

am avut si eu probleme la inceput cu conturile bifunctionale insa pe masura ce exersezi devine o formalitate.

alt cont bifunctional e 117 Rezultat reportat. care are legatura cu 121 (contul de profit si pierdere)

| Roxanna112345 a răspuns (pentru Danzell):

Eu cred ca aici de fata e vorba de un exercitiu unde ti se cere sa repartizezi anumite elemente patrimoniale la activ si pasiv.Profitul se trece la pasiv in acest caz, si da, in paranteaza trebuie sa scrie Rezultat reportat happy

| Danzell a răspuns (pentru Roxanna112345):

Probabil insa daca te pune sa ii faci repartizarea in Activ/Pasiv pe astea bifunctionale nu ai cum sa le bagi laughing pentru ca iti trebuie si niste numere pe langa fie in debit sau credit.
oricum partea asta de contabilitate e cea mai simpla. nu ai decat adunari si scaderi, + inmultiri la stocuri si inventar.
partea a dracu vine la hartogaraie. mai ales la evidenta salariilor. Nu zic mai departe sa nu sperii lumea laughing

| TheSpectacularSpidey explică (pentru Roxanna112345):

Am pus la PASIV dar nu eram sigur... fiindca nu imi dadeau egale, in fine am vazut unde am gresit si mi-au dat egale Activul si Pasivul. Mersi mult oricum :*
Si da. contabilitatea e al dracu de grea, mai ales in clasa a X-a sad

| Roxanna112345 a răspuns (pentru TheSpectacularSpidey):

Mda..eu sunt doar pe a9a laughing Si tot ma plang happy Esti la Economic pe conta, asa-i? :*

7 răspunsuri:
| TheSpectacularSpidey explică:

Da. profil Economie sad

| Cuciuc_Lenuta_1987 a răspuns:

Salut,chiar astazi am trecut clasele de Active si Pasive.Profitul este din clasa a 3 Pasiv