| andreea966 a întrebat:

-------Pt cei care au dat testul la romana clasa a 8-a!@cum a fost? imi spuneti si cum ati facut testul? mersi, funda!-

1 răspuns:
| Siracuzia a răspuns:

Buna! Ne-a dat o poezie si a trebuit sa lucram pe baza acestei poezii(la partea I).La partea a II-a a trebuit sa facem noi o compunere de 8-10 randuri cu 5 cuvinte alese din acea poezie.Partea I a fost de gramatica, partea a II-a literatura.Au fost cateva exercitii cu functii sintactice si valori morfologice,diftongi, triftongi, hiati si mijloace de imbogatire a vocabularului(la partea I).