| litere123 a întrebat:

Puneți la suflet vorbele oamenilor? Vă afectează criticile și descurajările lor?
Dacă nu, cum reușiți să nu dați importanță lor?

Răspuns Câştigător
| Frank51 a răspuns:

Depinde de om. Unii sunt mai sensibili, altii nu. Increderea de sine se dezvolta in timp, si cu cat lucrezi mai mult la asta, cu atat o sa fi mai puternic. Daca esti increzator si tolerant, nu are cum sa te afecteze, pentru ca tu nu o iei ca o descurajare, ci o ignori. Evident criticile constructive sunt bine venite, daca sunt argumentate corect. Ca sfat, pur si simplu daca tu stii ca poti sa faci ceva, nu asculta ce spun altii si fa ceea ce crezi. Chiar daca gresesti, inveti din greseala si este un pas inainte, spre deosebire de ceilalti care stagneaza. Urmeaza-ti visele si nu asculta ce spun oamenii nesemnificativi!

10 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Poate un pic pe moment cand le citesc dar dupa realizez ca persoanele alea oricum nu stiu nimic despre mine si arunca cu ce cuvinte le vine doar de dragu de a incerca sa ma faca sa ma simt prost, motiv pentru care realizez ca n-are rost sa-mi bat capu ca oricum nu ma regasesc in ce spun. Cred in critica constructiva, adica daca se iau de un aspect in care cumva m-as regasi, stau un pic si reflect, daca consider ca ma regasesc vad daca e cazu sa schimb ceva la mine, daca nu, si realizez ca-s doar cuvinte aiurea, las sa se duca, nu are rost sa-mi pierd timpul si starea.

| Raven a răspuns:

Depinde cine ce spune, cât de importantă e persoana respectivă pentru mine, cât respect am pentru ea și dacă ceea ce spune mă ia ori nu prin surprindere.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Și da și nu.
Cine spune? Ce interes are? Îmi spune mie direct sau este o bârfă?
Cine a emis-o? Cine a declanșat-o?
Descurajări am avut. Încurajări am avut de asemenea, am ținut cont de ele.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

De cele mai multe ori da pun la suflet, si nu e bine.

| Andreeush a răspuns:

Nu mă interesează comentariile negative la adresa mea.
Nu bag în seamă persoanele

Răspuns utilizator avertizat
| MademoiselleCosmina a răspuns:

De obicei nu big grin

| andiceasu95 a răspuns:

Nu bag in seama opinile cerlolalti

| hamate a răspuns:

Nu