| makandrei a întrebat:

Puteti sa imi recomandati si mie niste carti pentru 13-14 ani. Am citit Robinson Crusoe, Toate panzele sus, Cismigiu et. Comp. Nu vreau gen Harry Potter sau Twilight. Multumesc!

Răspuns Câştigător
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Bună @makandrei! S-ar putea să-ți placă romanele lui Karl May cum ar fi Winnetou, Old Surehand, Testamentul incașului etc. Încearcă și scrierile lui Alexandre Dumas- Cei trei mușchetari, Rudyard Kipling- Cartea junglei, Jules Verne-Ocolul pământului în 80 de zile etc.
Mari succese și o zi cu zâmbet!

1 răspuns:
| Marfi a răspuns:

Trebuia sa specifici ce gen vreithinking am sa iti scriu cateva pe genuri. Dragoste:Invitatie la vals de Mihail Drumes;
Enigma Otiliei de George Calinescu; poveste de iubire de erich segal,Dragostea in vremea holerei de Gabriel Garcia Marquez sau O plimbare de neuitat de Nicholas Sparks aventura:templul de Matthew Reilly; urmarirea de Clive Cussler mistere:judecatorul si calaul sau de Friedrich Durrenmatt; misterul cartilor de joc de Joistein Gaarder drama:jurnalul unui scandal de Judi Dench, Cate Blanchett; Bonjour, Tristete de Francoise Sagan; Cold Mountain Charles Frazier; Celei care ma judeca de Alessandro Perissinotto; lasa-ma sa-ti aud glasul de Catherine Maurice; Inger de ocazie de Ashley Smith groaza, thriller:NOPTILE BESTIEI de CHELSEA QUINN; The Shining, Christine si Carrie de Stephen King...Si as putea sa mai continui.carti de lupte sau actiune nu ma bag nu sunt fana si cele psihologice sunt foarte greu de intelesthinking insa daca iti place sa citesti si esti atent le poti intelege, eu am 15ani si mi se par destul de interesante. POti sa incerci:principele-lectii de manipulare de Niccolo Machiavelli; abilitati de comunicare de llan & Barbara Pease... Sper ca ti-am fost de ajutor.c-am atat imi vin acum in minte