| lifeislife a întrebat:

Raspuns urgent va rooog mult de tot, dau fundita, vot tot ce vreti
1.definiti timpul in s. i
2.scari de timp, relatiile intre ele
3, definiti dilatarea
4, cum se explica curbarea liniei metalice atunci cand este incalzita
5.
6.precizati care sunt elementele unui circuit elecrtic si simbolurile utilizate
7.in ce consta efectul termic al curentului electric
8)20 grade C-...cate grade kelvin

a rooooooooooog

1 răspuns:
| αndï a răspuns:

Sper ca nu e tema pentru acasa, sti ca nu ai voie cu astea. daca ai citit regulamentul. sa nu fi suspendata
daca e doar pentru curiozitatea ta
1) Secunda, având simbolul „s", este o unitate de măsură pentru timp.
Ziua siderală are o durată de aproximativ 23 ore 56 de minute 4 secunde
În Sistemul Internaţional este una dintre cele şapte unităţi fundamentale. Este definită ca

durata a 9 192 631 770 de perioade ale radiaţiei ce corespunde tranziţiei dintre cele două niveluri hiperfine ale stării fundamentale ale atomului de cesiu 133 în repaus la temperatura de 0 K.

Definiţia secundei a fost iniţial legată de perioada de rotaţie a Pămîntului în jurul propriei axe, prin împărţirea unei zile solare medii în 24 de ore, a fiecărei ore în 60 de minute, şi a fiecărui minut în 60 de secunde. Acest mod de definire a fost suficient de precis pînă cînd au apărut ceasuri mai exacte care au dovedit că rotaţia Pămîntului nu are o perioadă constantă.
2) unitati de timp - mileniu, secol, deceniu, an, luna, saptamana, zi, ore, minute, secunde
10^-2 (10 la puterea minus 2) spre exemplu inseamna 10 / 100 = 0.1, asta voi folosi
sutime de secunda = 10^-2
miime de secunda ( milisecunda ) = 10^-3
microsecunda - 10^-6 sec
nanosecunda - 10^-9
picosecunda - 10^-12
zetasecunda - 10^-18
yotasecunda - 10^-21, adica a 1000000000000000000000000 parte dintr-o secunda
un ceas atomic pe meridianul 0 are o acuratete de 1, 35 nanosecunde/ an big grin

3) dilatarea timpului? se intampla datorita unor vibratii. nu mai stiu sigur cum le zice. cauta in fizica cuantica, o sa afli mai multe laughing

4) datorita caldurii intense atomii de fier isi lasa mai mult spatiu intre ei, si metalul se dilata, la caldura, banuiesc ca stiai asta, si se contracta la frig, ba chiar la temperatura apropiata de 0 absolut ( 0 kelvin = -273, 15 grade C ), ma rog, la o temperatura de - 210 in jur de cat are azotul lichid, fierul devine foarte casant.
6 ) Sursa - alternativa sau continua - priza sau baterie, consumator, intrerupator, rezistor, condensator, voltmetru, ampermetru, ohmmetru... nu stiu cum sa ti le desenez. le gasesti pe google laughing

7) interactioneaza particulele de curent electric incarcate negativ cu atomii conductorului
efectul termic se gaseste in sigurante, filamente. etc
8 ) 20 grade C - 293.15 kelvin
0 grade celsius - 273.15 kelvin, aduni la 273u ala cate grate celsius ai tu, invers, 0 grade kelvin sunt -273, 15 celsius, cresti cate un kelvin, aduni la celsius. 1 kelvin - 272.15 big grin

80% de la mine stiute 20% wikipedia laughing
sper ca te-am ajutat