| mircEa_4968 a întrebat:

Relatia speciala a romanului cu natura si muzica! ajutati-ma va rog!

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-am ajuta dacă nu ar fi teamă!
Pa, pa.

mariana
| mariana a răspuns:

Romanul este "frate" cu padurea (codrul), acolo merge sa se relaxeze, acolo a mers sa se ascunda, in vremuri de rastriste, acolo a mers la vanatoare si tot acolo si-a gasit "frunza" din care sa cante, melodiile de dor si jale, si-a confectionat, fluiere din lemnul codrului si nu numai.
Romanul are natura si muzica in suflet, el stie s-o redea, ca nimeni altul, in doine, in cantece de jale, de petrecere si viseaza la ziua in care, liber ca pasarea cerului, va putea sa respire aerul ozonat al muntilor, ori briza parfumata a marii.
Fiecare zona din tara are specificul sau in muzica si fiecare roman, inca din pruncie, a auzit un cantec ce i-a mers la suflet, incepand cu leganatul, cu vorbele din cantecul de leagan al mamei si melodia ce i-a devenit siguranta ca, este protejat de grija mamei in timpul somnului si continuand cu melodiile ce l-au facut sa simta ritmul muzicii, in interiorul fiintei sale.
Sunt convinsa ca si tu ai fi gasit ce sa scrii fara sa ne intrebi pe noi si daca aceasta intrebare a fost pentru a realiza o lucrare pentru scoala, sper ca esti destul de inspirat de a nu copia raspunsurile noastre pentru ca, se va vedea ca nu sunt concepute de tine.
Am apreciat ca este cazul sa-ti raspund pentru a trezi in tine sentimentele ce te face sa te simti roman si sa vrei sa scrii, cu cuvintele tale ce ai simtit tu ori familia ta atunci cand ati fost necajiti, fericiti ori indurerati pentru ceva si ati auzit o melodie care v-a mers la suflet.
Sper ca ai inteles mesajul de a nu mai pune intrebari legate de rezolvarea lectiilor pentru ca, nu iti vom mai raspunde pe considerentul ca, acest site, nu permite ca sa se dea solutii pentru temele de acasa ale elevilor.
Multa sanatate si acesta a fost "cadoul" meu pentru tine de Mos Nicolaie.

| Mist a răspuns:

Romanul in special cel de la tara a fost apropiat de natura fiind inconjurat de ea, depinzand de ea si totusi find in armonie cu ea. Muzica a influentat sufletul omului din totdeauna, exista melodii pentru stari diferite, fericire, tristete, iubire etc. Muzica pentru romanul vechi este de obicei de melancolie dar avand si melodii de sarbatoare si vesele. Sper ca te-am ajutat bafta