| VivianVixes a întrebat:

Sa incepem cu inceputul. Am 13 ani (aproape 14 intr-o luna), sunt clasa a8a si parerea mea e ca sunt o eleva destul de buna. De 10 nu am fost, decat in I-IV, dar sunt de nota 9. Ca orice copil, normal ca mai iau si note mai proaste, cea mai proasta fiind pana acum de 6. Oricum, ideea este ca am dat inainte de vacanta teza la istorie, si la partea a treia ce consta intr-o sinteza a unei lectii, pur si simplu m-am blocat. Am scris doar putin din acea lectie, cam 10- 15 randuri. De mentionat ca am avut de invatat pentru teza vreo 10 lectii, fiecare a cate 2 pag stundentesti. Numai ca in momentul in care am ajuns la a treia parte, pur si simplu am uitat totul. Totul despre acea lectie, pentru ca pe restul mi le aminteam perfect. Dupa pauza ne-a si adus tezele, si nu va mai spun cat am plans si mi-am bagat unghia in gat pentru ca am luat 5. Nu i-am spus mamei, trebuie sa ii spun azi sau maine, dar imi este extrem de frica pentru ca stiu ca la o nota de 8 in anii trecuti, chiar am venit la scoala cu ochii vineti de doua ori. M-am gandit chiar sa nu vin acasa, dar nu am unde sa merg, sau la sinucidere, dar asta e alta poveste. Intrebarea mea este: Ce sa fac? Cum sa ii spun? Oare o sa ma bata? O sa fie rau?

6 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Explica-i mamei tale ceea ce ne-ai spus si noua aici, nu ar trebui sa te bata!
Intotdeauna am considerat ca un elev trebuie sa fie foarte atent la ore si la ceea ce spune profesorul pentru a "prinde" cat mai mult din lectie inca din clasa, astfel evita invatatul mecanic, acasa!
Blocajele apar tocmai cand ai foarte multe informatii de asimilat dintr-o data!
Ai putea sa-i propui mamei sa iti cumpere suplimente alimentare(vitamine) care ajuta la imbunatatirea memoriei(de exemplu memo plus), dar citeste cu atentie prospectul si specifica varsta la farmacie! La liceu vei avea mult mai mult de invatat!

| Onutzyk a răspuns:

Explica`i esti o eleva buna, dar care are zile mai proaste...
Ea nu a fost eleva?

| CrissDot a răspuns:

Spune-i ca ai luat nota de 5 doar pentru ca te-ai bloca si zii n"nu pot sa cred ca tu nai luat o nota mica niciodat"explica-i cum ai explicat aici, dar te rog nu te gandi la sinucidere am o prietena care isi baga pixul in vena can e suparata si i-am zis sa no faca e un pacat, dar mult succes o sa fie bine si daca incearca sa dea in tine ferestete, dar chiar daca va fi suparata te va ierta pana la urma cea mai mica nota a mea e tot 5 si eu iau numai 8-9-10 in afara de mate unde iau numai 6-7laughing

| undercover_4494 a răspuns:

Nu uita ca timpul le rezolva pe toate. Am sa iti dau cateva exemple de ale mele (cum m-am scos eu): 1. Am stat pana la ora 22 la fotbal iar cand am venit i-am spus ca mi-a fost frica si de aceea n-am mers acasa dupa ore. 2. Teza unica: i-am zis la telefon si cand am ajuns acasa dupa 2 ore a mai uitat, insa, a 2-a zi, si-a amintit iar, nu esti copilul meu bla bla, tata, de care imi era frica sa nu afle, surprinzator cand i-am spus a ras.

| cdinu a răspuns:

Ba cat pot sa ma enerveze parintii din astia ca ai taii. da bagamias p. l ei n.au avut copilarie? cum poti sa te porti asa cu un copil. din partea mea zic sa-i zici ce nota ai luat si daca incearca sa dea in tine sa-i zici ca nu inveti pentru ea ci pentru tine si gata. angry le.as da foc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow totusi estti si tu un copil.si sa te duci cu 2 ochi unflati? Stiu cum e am fost si eu cu 1 la scoala din cauza tatalui meu. el e foarte exigent adica nu am voie sa iau sub 7 si nici 7. se supara daca iau 8, numai 9-10 sunt bune pentru el, mojoritatea notelor nu i le spun cu toatte ca sunt 7 sau 8
dar mama nu e asa, ii mai reproseaza ca si el a fost un copil si cu toate ca el lua numai 10 ar trebui sa ma accepte asa cum sunt, nimeni nu este perfect, nici el nici eu nici tu, si eu cand am luat primul meu 5 am vrut sa plec de acasa, dar vorba tha unde sa ma duc? asa ca, cu toatte neplacerile i-am zis mamei, n-am vrut sa ii zic tatalui meu ca stiam ca o sa faca crize de isterie.asa ca mama mia cumparat memo plus am fost la biserica m-am rugat zile in intregi si intr-o zi i-am zis. tata era cam suparat.asa ca am inceput sa plang. dar norocul meu venise o colega la mine care m-a salvat, ea i-a zis tatalui meu ca am avut aproape cea ma mare nota la test, si ca nimeni nu a luat vre un 7 sau 8.atunci tata cand a aflat ma iertat, si fara ajutorul celei mai bune prietene nu scapam din belea, nea ce sa zic incearca tottusi explicat ca si ea a fost copil la vremea ei si nu exista un om cu o nota mica mai ales tu, adica daca ai luat numai note bune ar trebui sa treaca si ea cu vederea, asa este si o prietena si poti sa ii zici ca atunci cand vei creste mai mare (17-18 ani)vei merge la casa ta si ca o sa fugi numa' ca sa scapi. ce sa zic ...ma rog pentru tine si sa stii Nimeni nu e perfect