| PumpkinDoll a întrebat:

Sa spunem ca vrei sa devii chirurg,avocat sau antreprenor.Bun,inveti pana iti crapa capul si poate ca o sa ajungi una din cele de mai sus,dar daca vrei sa devii actor,pictor,scenarist sau scriitor, atunci ce faci?

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"daca vrei sa devii actor, pictor, scenarist sau scriitor"

e o condiție fără de care degeaba vrea omu' - ai sau n-ai stofă de... (unii îi spun talent)

| GabiDumitrescu a răspuns:

Poti fi actor/pictor/scenarist/scriitor SI antreprenor. Nu de alta, dar trebuie' sa mai platesti si dari, sa ai o pensie (teoretic, cel putin) si asa mai departe.

| IgnatVictor a răspuns:

Intr-adevar, poti sa fii chirurg, avocat sau antreprenor, dar in acelasi timp poti sa fii si scriitor sau pictor. Eu de exemplu urmez ca in doi ani sa ma inscriu la facultatea de drept, pentru a deveni procuror, dar acum ma ocup si de publicatii mici (poezii, mai nou am trecut la proza, dar inca nu am publicat nimic de genul)

| PumpkinDoll explică (pentru IgnatVictor):

Dar poti fi scriitor sau pictor fara sa mai fi si altceva? Ma intreb, cat de bine trebuie sa faci asta ca sa fie principala ta ocupatie si pasiune si in acelasi timp sa-ti si castigi existenta din asta.Nu sa te gandesti la bani in sensul ''wow'', dar sa te gandesti ca totusi trebuie sa si mananci, sa te descurci binisor.Sau sunt doar niste hobby uri in mare parte care trebuiesc sustinute din ceva din care chiar iti poti castiga existenta? Pe tine ce te-a facut sa dai la drept?

| IgnatVictor a răspuns (pentru PumpkinDoll):

Eu sunt sigur ca aici depinde. Sunt foarte multi pictori sau scriitori talentati care nu sunt plini de bani si nu cred ca traiesc decent din banii obtinuti din vanzari. Deci talentul poate sa existe, dar tot nu te poate imbogati asa usor. Parerea mea.
Eu voi da la drept, pentru ca intotdeauna mi-am dorit sa fiu procuror, o meserie serioasa si foarte activa, de care m-am simtit atras.