| Helăăău a întrebat:

Sa studiez in afara sau in tara? Cred ca intrebarea fundamentala e sa ma stabilesc in alta tara sau sa raman in Romania? Heeelp. sunt indecisa! Sunt clasa a 11-a si nu m-am hotarat inca ce vreau sa fac pe viitor. Visul meu de ceva ani e sa ma mut in USA sau UK. Nu vreau sa raman in tara pentru ca stiu ca situatia se inrautateste din ce in ce mai mult, sa muncesc pana imi sar ochii din cap pentru un salariu de 1000-1500 lei. Pe de alta parte ma gandesc ca aici am prieteni, familia(+multe alte rude) de care sunt sigura ca imi va fi foarte dor si greu sa ma despart si sa locuiesc departe de ei. Daca stau sa ma gandesc si gasesc cate un avantaj pentru a pleca, imediat gasesc si dezavantaj. straight face voi ce ziceti?

4 răspunsuri:
| hhhapciuuu a răspuns:

Asta depinde de cat de bun vrei sa fie viitorul tau si daca poti suporta sa lasi totul :familia, prietenii, casa.
dar eu iti dau un sfat : o data in viata poti avea o asemenea oportunitate. nu o rata!

| χƒяυмυѕιкαχ a răspuns:

Buna si eu m-am mutat de 3 ani in Olanda crede-ma daca vi aici la scoala stii mai multe decat toti de aici pentru ca in Romania te invata ff multe la scoala. daca ai oportunitatea sa pleci as pleca e greu si mie mi-e dor de toti din Romania dar aici lumea e mult mai civilizata si chiar ai un viitor pe afara. ai grija de tine si fa o alegere buna, cateodata trebuie sa te gandesti doar la tine si ce e bine pentru tine si gandeste-te la viitorul tau. te pup scumpo :***

| RamonR a răspuns:

Si eu am aceeasi nelamurire ca tine, pentru ca as vrea sa locuiesc in USA sau poate UK. Acum depinde si ce job sa zic asa ai vrea tu sa urmezi. Dupa parerea mea daca gasesti ceva bun in afara nu ezita. Normal e greu sa te desparti de familie sau prieteni dar atata timp cat acolo traiesti mai bine poti sa-ti ajuti si familia de acolo, poti sa-i vizitezi cand ai ocazia. Iar in ceea ce priveste prietenii, nu e capat de lume daca te desparti de prietenii de aici, acolo vei gasi alti prieteni. (lumea e mare ) Eu de exemplu vreau sa fiu actor, acum depinde ce vrei tu sa faci.

| Stan_Stefan_Daniel_2000 a răspuns:

Terminati liceul si dupa aceea poti pleca sa fci o facultate unde doresti!
Fundaa!