| Baiattt a întrebat:

Sa va spun povestea mea : Deci in trecut am fost un copil foarte timid din cauza ca nu prea imi placea cum arat si de asta am ajuns sa nu am incredere in mine deloc si asa am acceptat sa stau mai mult prin casa izolat in loc sa ies afara, sa ma duc la petreceri, excursii, etc.Si datorita ca am stat mai mult prin casa mai ales in fata calculatorului am ajuns sa fiu dependent de jocuri si asa in mintea mea numa calculatoru era.Si asa in fiecare zi numa la el ma puneam si cand ma duceam la scoala de abia asteptam sa vin acasa si sa ma joc.Alte lucruri nu faceam de ex sa discut cu prietenii sa ma duc cu ei pe afara, petreceri etc deoarece cum am spus si la inceput nu imi placea cum arat si nu aveam incredere in mine si de asta mi-era frica sa fac alte lucruri de ex: sa agat fete sau sa ma duc la petreceri, excursii etc si sa vorbesc si sa ma distrez cu ei deoarece daca faceam acele lucruri stiam parca ca orice as face m-as face de ras si o sa fiu batjocorit etc si de asta au trecut multi ani tot facand acelasi lucru (calculator) si nimic altceva.
Acuma am varsta de 18 ani si cand ma uit la trecutu meu imi vine sa ma dau cu capu de pereti sau sa plang tare sau ceva deoarece nu am facut aproape nimic pana la varsta asta.
Si eu acum vreau sa ma schimb sa fiu de exemplu un alt om daca in trecut nu faceam lucurile astea sa agat fete, sa ma duc la petreceri etc acum vreau sa le fac dar exista cam o problema si nu prea stiu cum sa o rezolv.Deci acum eu am mai multa incredere in mine ma si accept acum dar problema e ca in trecut am stat foarte mult timp izolat in casa etc si mi-au cam adormit abilitatile de comunicare adica nu prea stiu socializa cu cei din jurul meu.Deci efectiv cand sunt langa o persoana indiferent daca ii baiat/fata etc nu stiu ce sa ii zic, nu stiu sa incep o conversatie de lunga durata adica sa o inceput si tot sa o continui de ex: vorbim despre un lucru il continuam si dupa despre altceva si sa se lege si etc.Si asta ii din cauza 100% ca am stat izolat in casa nesocializand cu aproape nimeni neavand experienta, intamplari de povestit etc.
De exemplu vorbesc cu cineva ea/el incepe conversatie si eu o continui daca stiu despre ce vorbeste si daca am ceva de spus dar asta ii faza ca de fiecare data nu prea am ce sa spun si ma blochez pur si simplu.Sau incep o conversatie despre ce stiu eu o continuam si cand se termina gata nu mai stiu ce sa spun altceva.
Deci ce ar trebui sa fac? Ca vreau sa ajung de exemplu un om normal care poate conversa usor cu cineva.Acuma o sa imi spuneti ca iesi in lume si converseaza, socializeaza si vei sti comunica dar eu ies in lume si etc si cand ajung langa un grup sau langa o persoana etc efectiv nu prea stiu ce sa ii spun, sa zicem ca grupul vorbeste despre ceva eu ascult cu atentie si vreau sa zic si eu ceva sa fiu auzit etc dar nu stiu ce sa zic si datorita faptului ca nu am nimic in trecut de povestit Sad.
Deci chiar nu stiu cum sa incep sa devin o persoana sociabila ca de ex eu acum vreau sa ma duc la petreceri excursii etc sa am intamplari si sa le pot povesti dar daca ma duc ce o sa spun de ex la acea petrecere si excursie etc?

12 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Asa cum s-a spus, esti introvertit, insa asta se poate schimba cu timpul.Problema ta e ca ai inceput cu un dezavantaj, dupa cum spui, pentru ca ti-ai pierdut stima de sine, inca de cand erai mic si vad ca nici acum nu prea ai multa, din cauza ca te-ai afundat in mediocritatea gaming-ului.Sa fii anti-social,desi nu prea mai dai semne, din cate spui, nu e o crima, dar daca vrei sa devii social, asta se poate schimba prin apropierea de grupuri cu aceleasi interese ca ale tale.Nu este posibil sa nu ai ce vorbi timp indelungat cu persoanele cu interese comune.Cauta astfel de indivizi.Partea cu fetele nu e un mare neajuns.Se gasesc destule si cu ceva incredere de sine, respect de sine, amabilitate si gentilete vei gasi mai mult ca sigur una.

Trebuie sa stii cum sa "deturnezi" conversatia spre lucrurile ce te intereseaza.Chiar si gaming,insa nu foarte mult,pentru ca, de obicei, e privit ca un indicator de no-lifer, in societatea moderna alterata grav.

Trebuie sa-ti creezi niste povesti, dar nu poti minti.Cauta oamenii despre care ti-am spus,nu ai cum sa nu gasesti,cutreiera strazile in lung si lat, observa comportamentele ce te ridica in rangul social, dar nu te fac sa pari un bastard nenorocit si mai ales, comporta-te cu respect si stima de sine, increzator.Merge si o doza mare de nepasare si ignoranta pentru vicisitudini si ce este in defavoarea ta, iti poti oferi astfel auto-incurajare si determinare de a continua ceea ce-ti propui.

| missClumsy a răspuns (pentru Dumnezău):

Cum sa se schimbe cu timpul faptul ca e introvertit? Ce mult poate fi demn si increzator in fortele proprii.Dar niciodata o persoana introvertita nu o sa poata deveni extrovertita. Poate sa isi cultive trasaturile extrovertite pe care le are dar nu poate sa devina extrovertit.

| missClumsy a răspuns:

1.Esti introvertit.Nu o sa poti niciodata schimba asta.Este ceva cu care te nasti, traiesti si cu care mori. Accepta ideea.E singurul lucru pe care poti sa il faci in legatura cu asta. Abia dupa ce o sa intelegi si o sa accepti o sa poti sa iti dezvolti calitatile pe care le ai deja.Si crede-ma! ai calitati! Toata lumea are, numai ca nu toata lumea e constienta de asta.
Uite de pilda noi introvertitii putem fi mai buni lideri decat extrovertitii pentru ca suntem mai disciplinati decat ei si mai dispusi sa ascultam parerile celorlalti.Asta bineinteles daca depunem putin efort in dezvoltarea noastra personala.Nimic nu se obtine fara munca.
Problema cu societatea de astazi e ca a fi introvertit a devenit un fel de crima, cand din realitate societatea are nevoie de introvertiti pentru a functiona normal, de disciplina, flexibilitatea, independenta si creativitatea noastra. Gandeste-te cum ar fi o lume formata doar din oameni care bat cu pumnul in masa sa isi sustina ferm si inflexibil parerile fara sa tina cont de opiniile celorlalti. Would be quite a mess, isn't it?
Bine, asta nu inseamna sa renunti mereu la propriile idei in favoarea celorlalti.Asculta dar nu aproba tot ce asculti.NU poti multumi pe toata lumea pentru ca fiecare are propriile opinii, si fiecare are dreptate din propriul punct de vedere.
Formeaza-ti pareri despre orice!
Gandeste pentru tine nu ii lasa pe altii sa o faca in locul tau.
Uita-te la stiri, informeaza-te!(personal nu prea inghit mizeriile de la TV dar stirile TVR1 mi se par de bun simt in comparatiile cu magariile de pe canalele de stiri)Citeste articole pe internet, da-ti cu parerea!
Nu prelua idei de la cei care iti par superiori.
Ideile tale sunt mult mai importante decat ale lor pentru simplul fapt ca sunt ale tale.
Parerea lor nu conteaza.
NU iti fie frica sa critici ceea ce nu iti place.

| missClumsy a răspuns:

2. Nu trebuie sa te schimbi ca impresionezi.
Niciodata!
Stii ce e mai trist decat sa fii singur? Sa te pierzi pe tine.Sa nu stii cine esti.
Tu esti persoana cu care petreci cel mai mult timp. Respecta si iubeste-ti eul pentru ca nimeni nu te sprijina mai mult decat o face el.
Bucura-te de singuratate si de timpul pe care il petreci cu tine.
Fa lucruri care iti plac si gaseste hobby-uri noi.
Fa lucruri noi in fiecare zi! Nu pierde timpul facandu-ti griji pentru lucruri inutile. Timpul e pretios!
Introvertitii se incarca in singuratate, spre deosebire de extrovertiti care se incarca socializand.Nu e nimic anormal.
Pur si simplu asa esti structurat. Pun pariu ca te simti vinovat si inferior celorlati pentru ca nu esti capabil sa te exteriorizezi asa cum o fac ei.Sa nu o mai faci! Esti o persoana grozava exact asa cum esti, pentru ca esti tu si esti unic, nimeni nu te poate inlocui si nu mai exista nici macar unul identic cu tine in tot Universul asta urias!
Nu trebuie sa fii ca altcineva pentru ca abia atunci iti pierzi valoarea.
Oamenii nu apreciaza copiile. Oamenii vor sa vada originalitate. Nu fi o copie a nimanui si nu te coporta teatralic pentru ca lor nu prea le gusta asta.
Si acum te intrebi: ''Despre ce vorbeste femeia asta aici cand eu abia pot sa scot o fraza intr-un grup de oameni? Cum sa fiu eu insumi cand nu am habar cum sa fiu eu?'' E simplu dragul meu.
Sa nu faci nimic care te face sa te simti incomod.Pentru ca acelea sunt momentele in care o dai in bara.
Nu vorbi de umplutura doar ca sa zici si tu ceva.
Cand subiectul discutiei ajunge intr-o zona in care te pricepi si stii despre ce vorbesti, atunci intervii(jocuri video de exemplu-pun pariu ca esti expert).
Nu forta lucrurile, nu trebuie sa demostrezi nimic.Cine sunt ei ca sa merite sa le demonstrezi ceva?
Ce au facut ei pentru tine ca sa merite stresul si bataia ta de cap?

Relaxeaza-te.
Una din cele mai mari libertati mintale e sa nu dai doi lei pe ce cred ceilalti despre tine.Nu fa lucruri care crezi tu ca te fac sa pari extrovertit. O sa arati stupid si ridicol. Pentru ca nu esti tu si nu te comporti natural.
Naturaletea e una dintre cele mai importante trasaturi ale noastre si merge mana in mana cu carisma.Carisma nu e ceva pe care doar unii oameni o au, e ceva pe care toata lumea o are insa nu stie cum sa afiseze.

| missClumsy a răspuns:

3.Nu te mai ingrijora ca ai putea sa te blochezi in timpul conversatiei.Pentru ca tocmai asta te face sa te blochezi.
Asta e pereche cu atunci cand ai insomnii si ti-e frica sa nu poti adormi.
E OK sa fii nesigur.Majoritatea e nesigura insa unii pot sa o ascunda mai bine.Asta necesita antrenament.
O solutie ar fi sa iti faci o lista cu subiecte de discuitie pe care poti sa le abordezi si in domenii in care stii despre ce vorbesti si te pasioneaza.
Lasa discutia sa decurga normal.Fii natural.
Asculta ceea ce spune celalt! E foarte important! Tinzi sa iti faci griji despre ce o sa spui in continuare si pierzi firul discutiei.
Asta e o greseala.
Asculta!
Fii atent si constient!
Zambeste (dar nu tot timpul altfel o sa pari un idiot.Este extrem! de important sa stii cand si de ce razi sau zambesti) si priveste oamenii in ochi, ia o pozitie relaxata si nu te agita de ici colo in timpul conversatiei. Asta e o dovada ca esti o persoana sincera si sigura pe tine.
Tonalitatea pe care o folosesti e deasemeni importanta.
Vorbeste calm, rar, natural, expresiv, tare.

| missClumsy a răspuns:

4.Este important felul in care te prezinti. Postura iti influenteaza increderea in sine.Mergi cu spatele drept si paseste hotarat.
E important si cum te imbraci. Nu e necesar sa fii imbracat in conformitate cu ultima fita a sezonului cu cele mai scumpe haine.
Poti sa te imbraci si de la second hand atata timp cat esti imbracat decent.E suficient( parerea mea cel putin) sa fii imbracat cu haine care se potrivesc intre ele.
Eu de exemplu ador baietii in jeansi, tricouri largi, hanorace largi si tenesi. Atata vreme cat esti decent si ingrijit nu trebuie sa ai ultima fita in materie de fashion.
Un alt lucru extrem! de important pentru noi fetele e igiena personala.Pentru mine este primul criteriu dupacare judec o persoana. Poti sa fii copia lui Orlando Bloom (il ador pe Orlando Bloom) daca vii in fata mea si puti a sconcs si a mortaciune, iar gura iti duhneste a usturoi din shaorma esti egal cu 0.
Fa dus mai des decat este necesar.
Spala-te pe dinti de cate ori ai timp pe zi.
Fetele adora baietii cu dintii albi.Bine nu trebuie sa treci nici in cealalta extrema( sa iti intinzi parul cu placa(e asa gay!) sa mergi la solar sau mai stiu eu ce alte rahaturi din astea(detest pitiponcii de genul asta(pitiponci pentru ca apelativul de cocalar e prea masculin))).
Fii frumos, decent si demn!
Frumusetea nu e fizica. Frumusetea vine din interior si din lucrurile astea marunte.

| missClumsy a răspuns:

6.Evita exprimarile de tip ''Ce prost sunt'' in societate.
Daca tu spui asta despre tine atunci ce te astepti sa creada ceilalti? Inceteaza sa mai gandesti negativ despre propria persoana.
Repeta-ti ca esti o persoana grozava. NU astepta si nu cere confirmarea de la ceilalti. E ceva stupid sa ceri cuiva parerea lor despre tine.Asta te face slab in ochii lor.
Ce crezi tu este pe prim ul loc.Tu apari in ochii celorlalti exact asa cum ii lasi sa te vada. Daca tu ai o parere proasta despre tine atunci automat si ceilalti au aceeasi parere.
Accepta criticile si folosestele ca sa iti ameliorzi comportamentul.
Trebuie sa negi existenta cuvantului penibil.Nimic nu e penibil si nimic nu e serios.
Nu lua intamplarile astea in serios- oamenii uita usor.Sunt mai interesati de propria existenta decat cea a celorlati.Trateaza situatia cu haz dar ignora senzatia de penibil.
Ceva e penibil doar atunci cand te simti tu penibil.

| missClumsy a răspuns:

7. Evita oamenii galagiosi si care te fac sa te simti inferior, care nu iti impartasesc pasiunile si le considera stupide.
Oamenii astia nu au ce cauta pe langa tine chiar daca tu ii consideri prieteni.Cine rade de tine nu se poate numi prieten. Cine nu te place asa cum esti tacut si vrea sa te schimbe in altceva...Afara! Nu ai nevioe de astfel de oameni.
Cauta oameni ca tine care te apreciaza. Internetul e mare. Gasesti tot felul de oameni pe tot felul de site-uri.Si fete. Vorbeste cu multe fete pe internet.Scoate-le la suc. Stabileste intaniri. Mai ales daca sunt din alte orase si exista posibilitatea sa nu va mai intalniti vreodata(asta in cazul in care nu o placi sau nu te place).Asa castigi experienta.
Este bine sa te schimbi insa nu radical si nu brusc. Fa pasi mici pentru reusite mari!

| missClumsy a răspuns:

8.Priveste in fiecare zi tot ce ai in plus fata de altii. Poate ai niste parinti grozavi care te iubesc enorm( si sigur te iubesc enorm), poate locuiesti intr-o zona frumoasa, poate ai niste frati minunati, pote ai un corp bine structurat.
Apreciaza toate persoanele care tin la tine, si care merita tot respectul si dragostea ta.
Fii multumitor pentru ca nu te-ai nascut in una din tarile din lume a treia si nu mori de foame, ca nu ai nici un handicap, ca esti santos. Sunt atatea lucruri minunat de care nu stim sa ne bucuram pentru ca ne impiedicam de cele marunte.
Lasa-i pe ceilalti cu parerile lor cu tot.Tu sa fii fericit.Fa lucruri care it plac in fiecare zi. Pune-te pe primul plan.
Restul nu mai conteaza.

| missClumsy a răspuns:

9. NU iti mai fa griji ca esti tacut si inrovertit. Exista o gramada de personalitati care sunt asa.Primul exemplu care imi vine in minte e Johnny Depp. Uita-te la interviurile pe care le-a dat, mai ales cele din tinerete.Un alt exemplu introvertit de ''Asa DA'' e un youtuber: Charlie. Uite un video al sau in care vorbeste despre asta http://www.youtube.com/......ttp?/watch
Mai citeste asta:http://www.damaideparte.ro/index.php/despre-puterea-introvertitului/6257/
10. NU uita ca esti grozav! Crezi asta. Eu de pilda cred ca esti grozav :D Pentru simplul fapt ca existi.
Ca dovada mi-am sacrificat 2 ore din timpul meu liber si am scis ditamai referatul sa te conving ca asa e.

| Rozelutza a răspuns:

Fii increzator in tine. Cand te blochezi, poti spune o gluma buna, bineinteles, dupa ce persoana respectiva termina de vorbit. Sau poti spune adevarul si daca sunt prieteni advarati, te vor intelege. Daca nu, lasa-i sa rada. Toti avem defecte. Sper ca ti-am fost de ajutor. Papa!

| missClumsy a răspuns (pentru Rozelutza):

5.Citeste! Poti deasemeni sa arati ca Orlando Bloom daca nu ai nimic in cap tot 0 esti.
In primul rand citeste despre dezvoltarea personala pentru ca ai nevoie uite aici ceva ce ar putea sa te ajute http://florinrosoga.ro/blog/11-carti-de-dezvoltare-personala/.
Apoi citeste sa iti dezvolti vocabularul pentru ca am observat ca ai probleme de exprimare. Citeste marii sciitori romani si internationali (Camil Petrescu, George Calinescu, Tolstoi, Dostoievski, etc.)
Citeste tot ce iti pica in mana! Inlocuieste calculatorul cu cartea.
Sau intra pe descopera.ro si citeste de acolo articole.Citeste si te informeaza.Foloseste timpul in favoarea ta nu il risipi fara scop ca pana acum.
Incultura nu poate fi scuzata pentru ca acum mai mult ca oricand avem acces la informatie gratuita si in cantitati enorme.