| Daf_Adrian_1997 a întrebat:

Sa vezi si sa nu crezi... Ce are toata lumea cu mine? sad
Intai taicamiu - care imi face zilele calvar, nu ma lasa in pace,
apoi maicamea care ne-am certat din cauza unui tricou,
apoi, cineva care nu m-am gandit niciodata: nasa-mea, si ea mai nou are ceva cu mine dar nu-mi amintesc sa ii fi facut ceva, mai ales ei. apoi un prieten foarte bun si de treaba, vad ca si el a inceput sa aiba ceva cu mine, maicamea si taicamiu au zis ca-mi vor scoate:
-internet,
-pc,
-ventilatorul,
-telefonul meu mobil,
-nu-mi vor mai dadea de mancare, straight face
(ziceti si voi ca nu sunt normali la cap)
daca ar fi dupa ei, m-ar da afara si din casa, si ar spune "du-te unde ai vedea cu ochii!" a vrut taicamiu sa ma dea cateva luni in urma. Si acum serios, eu nu profit de pc si internet, decat cat sa vorbesc cu cineva, numai zic ca la telefonul mobil nu am avut credit inca de cand am cartela, de ventilator nu am profitat, decat cand era cald de transpirai, ce pot sa mai fac? deja ventilatorul l-au desfiintat, au zis ca-mi i-au si alocatia, deja in ultimele luni mi-au luat alocatia, nu am mai vazut un ban sad
De ce imi fac asa? de cee crying de cate ori a vrut sa ma de-a taicamiu afara, dar si maicamea, insa cand a vazut ca chiat plecam, a zis sa ma intorc. Ce pot sa mai fac? toti au indreptat "armele" spre mine, ce tot vor ei de la mine? am doar 14 ani! nu sunt la 22 de ani cand pot munci si avea o casa! am ramas fara bani, taicamiu nu misca un deget, zice sa ma duc eu afara sa fac bani, adica sa caut in gunoaie. sad asa ceva nu am mai vazut. M-au tinut numai in casa, cand am iesit afara multi vecini si prieteni m-au intrebat: ai fost pe undeva plecat? eu am spus ca am stat numai in casa sad ma tin incuiat intre patru pereti, si abia ca si la televizor daca am voie, acum eu am zis ca ma duc sa ma uit ceva pe internet despre o boala sau ceva, fara sa stie ei ce fac de fapt sad ce pot sa mai fac? spuneti-mi, sa ma duc chiar unde vad cu ochii?

14 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Buna!
Nici eu nu inteleg de ce au asa comportament drastic fata de tine, care ar fi motivele, cu ce le-ai suparat, ei ce spun?
Dupa ce decrii tu, motive nu vad, cum stai cu invatatura? ceva trebuie sa exista daca toti s-au intors impotriva ta, prietenul tau cu ce a motivat, dar nasa?
Oricum sa fie un lucru este de stiut, varsta de adolescent este cea mai critica, atat pentru adolescenti cat si pentru ceilalti care nu le inteleg pe ei, scrie si tu mai multe sa stim exact despre ce este vorba, poate gasim o solutie.

| Daf_Adrian_1997 explică (pentru evenso):

Motivele nici nu mi le zice, cica le stiu... nu stiu cu ce i-as fi putut supara.
La invatatura stau mai prost, fiindca nu am si eu un meditator sa ma mai invete si pe mine, ca la scoala hoa-si-teoa nimeni nu intelege. Daca ii intreb pe ei, tata zice ca el asa ceva nu a avut, iar maicamea 'nustie, nustie'. Prietenul meu, l-am "mirosit" si am vazut ca nepasator... Nasa mea, am examinat-o si am vazut ca si ea ar fi cam suparata. Si, sa vezi. Cateodata se comporta maicamea de parca nu s-a intamplat nimica straight face dar m-am scapat sa zic si eu cuvantul 'ce naiba' si ea s-a suparat pe mine foc, foc, foc! sa-mi fie rusine ca am vorbit asa.

| evenso a răspuns (pentru Daf_Adrian_1997):

Inteleg.
Tu mai ai frati?
Solutie acum nu este altceva decat sa rabzi, stiu ca este greu, dar nu ai ce face.
Invata, fa o facultate sau / si te angajezi undeva dupa 18 ani si atunci te muti intr-o chirie sau ceri un apartament de la ai tai daca chiar vor sa scapa de tine, si o sa vezi tu cat de tare vor regreta ca au fost rau cu tine.
Unii parinti uita ca primesc ceea ce dau, si este cel mai trist lucru ca raul dat copiilor sa se intoarca prin indiferenta.
Daca nu pot prin dragoste creste un copil, doar prin interdictii / pedepse / certuri, nici ei nu merita dragostea ta.

| Daf_Adrian_1997 explică (pentru evenso):

Nici un frate. Ai dreptate. O sa mearga sa ma caute.

| Oti a răspuns:

Pff..groaznic.Nu stiu ce sa zic.Eu zic sa mergi la un prieten ceva, sa ramai peste noapte.Lor le spui :"Ok, asta vreti, asta fac.Dorinta voastra e porunca pentru mine!".Si..vezi cum reactioneaza.

| Daf_Adrian_1997 explică (pentru Oti):

E groaznic, mereu, sau aproape mereu parintii imi iau toata alocatia, si imi cumpar si eu un nr din "Masini de legenda" si fac taraboi, ca e 25 lei si alocatia e 40 si cica sa vad ce o sa mai mananc... DAR TOT EI ziceau ca nu am si eu o colectie? a vrut o data un prieten sa ma primeasca la el acasa, tot atunci cand m-am certat insa am ramas pe scara pana cand maicamea a venit de-acolo, niciodata sa-si ceara scuze, asta nu o sa o vad ar fi o metoda sa zic ca tine, de-abia astept sa-mi mai spuna taicamiu asa ceva, si pur-si-simplu imi iau niste haine pe mine, papucii, si ma duc. Se stie cumva, daca parasirea de domiciul al unui copil, pot avea parintii niste consentinte,? daca tot asa ma "implora" sa plec. De-abia astept sa am carnet de condus si scoala facata, ca a 2-a oara numai zice sa plec. Ma duc la munca, fac bani si locuiesc la un prieten.

| RaReSh17 a răspuns:

Pai nu stiu de ce se comporta asa cu tine, nu e normal deloc la 14 ani, poate ai facut ceva rau sau nu stiu ce prostii le-au bagat alti prieteni de familie in cap.

| Daf_Adrian_1997 explică (pentru RaReSh17):

Asa se comporta! stiu ca nu e normal, dar si mai demult imi faceau. Ei spun ca am facut, cica multe chestii rele, eu am zis sa-mi dea un exemplu... nu a vrut sa-mi dea! Si, iti dau dreptate cu prietenii de familie, am vazut de-fata cand matusa-mea (nu nasa) ii baga lui maicamea in cap numai prostii despre mine. Si maicamea o crede...

| neutrino a răspuns:

Chiar toata lumea e nebuna si e contra ta?

| Daf_Adrian_1997 explică (pentru neutrino):

Nu chiar toata. Dar din familia mea, da.
Si, da, daca-ti spun ce mi s-a intamplat la tara, am jurat ca numai calc la bunica-mea! se imbata si facea scandal si circ, eu mi-am pus telefonul la incarcat si mi l-a scos! consuma curent, dar ea ca doarme cu televizorul pornit asta nu o vede.

| pauula a răspuns:

O data am ajuns acasa pe la 3 dimineata si mi-au spus ca ei nu ma mai primesc in casa.Si eu le-am zis ca nu e nicio problema ca dorm pe scara(la ultimul etaj e podul am un fotoliu si mobila).Si m-am dus sa dorm acolo si dupa 10 minute au venit si si-au erut scuze si m-au rugat sa intru in casa sa nu umva sa patesc ceva.Ai facut ceva rau? ca altfel nu imi pot imagina de ce sunt asa de stricti.

| Daf_Adrian_1997 explică (pentru pauula):

Eu ca am intarziat 5 minute a zis ca numai am ce calca, infine ea a zis sa plec si eu chiat am plecat, dupa-aia a zis sa ma intorc.
Imi vine sa plang de tine, ca ai venit la ora aia si tu te-ai dus apoi te-au cautat. Stai linistit, ca eu cand ma suparam la tara, ma duceam pe camp aproape 1 km. Imi luam un scaun stateam si plangeam. Pana cand, vecinul m-a observat a venit la mine, a zis de ce stau aici... si daca nu am venit cu el la bunica-mea, ca ma certase pentru un nimic, (parintii erau la hono-lulu) a venit omul ala si daca nu a inceput cearta ca "Pentru ca s-a jucat putin cu roaba tu il certi? scroafa batrana ce esti! sa-ti fie rusine fata de copilul asta ca-l certi pentru ca s-a jucat si el putin cu roaba!"

| pauula a răspuns:

Cati ani ai? Ai putea sa mergi la liceu in alt oras sa stai la internat daca e chiar asa de rauthinking

| Daf_Adrian_1997 explică (pentru pauula):

14 ani... si mai nou, azi am fost cu maicamea ca tot zicea a cica "sa fac miscare" si cand am venit obosit, am şifonat putin hainele si a zbierat la mine ca cine stie ce. Nustiu. cateodata se comporta normal, dar alte-ori prea exagerat...zau asa. De aia apelez la o solutie de la voi.