| anonim_4396 a întrebat:

SaaL love struck. Cine stie care este diferenta dintre Karate si Kung Fu? eu fac deja karate shotokan, dar ma gandesc sa fac kung fu. happy spuneti-mi plizz. big grinD

4 răspunsuri:
| Sἶrenἶa a răspuns:

Wow ce mistowinkingwinking

| PredatoR a răspuns:

Eu am facut Karate Shotokan 10 ani.big grintongue

| Termopile a răspuns:

Pai diferă katasurile, in primul rand că la Kung Fu nu se zice Kata se zice Tabou și cel mai probabil vor fi foarte diferite de katasurile deja știute de tine. Apoi kumite, ei nu zic kumite ei zic sanshou și ai altfel de gardă, la ei vezi că e pe full contact deci e mai dur, sanshou-ul lor e ca o combinație între KickBox și lupt libere, o să fie total diferit de Karate Shotokan. La Kung Fu nu vei mai sta cu o mână în față și una la șold, vei avea o gardă asemănătoare cu cea de KickBox și nu o să mai primească adversarul chuckoku așa ușor deci poți să îi faci ficatul pateu mult mai ușor, plus că îl poți trânti la sol mult mai ușor, în Karate Shotokan și în Karate în general nu înveți decât câteva secerari, în Kung Fu poți să îi dai cinci pumni in gură adversarului să îi dai un picior în burtă să îl prinzi să îl ridici in aer și să dai cu el de pământ.