| NykuMjFan a întrebat:

Sal tuturor!
Vreau sa stiu, daca are cineva dintre voi camera Benq C1430.
Am vazut-o pe internet si mie se pare foarte ok.
As vreau sa stiu ce ziceti despre ea.
Asa, am gasit si eu detalii tehnice pe net, dar vreau sa aud niste pareri de la detinatori, mai ales legate de functii, filmare, fotografiere, ajustare mod sau ceva de genu...
Vreau sa stiu daca are shutter speed si cum este cu acumulatorul (bateriile AA care se incarca) si cam cat costa.
Multumesc!
Funda!

Răspuns Câştigător
| Supps a răspuns:

Pe 29 decembrie anul trecut mi-a venit coletul de la eMAG cu mai multe produse printre care si camera asta. Cei de la eMAG spun ca iti trimit si baterii in pachet dar nu iti trimit, cel putin mie nu mi-au trimis. Asa ca mi-am cumparat eu baterii Toshiba Alkaline la 2 lei bucata.
Ceea ce nu se specifica pe site este ca pentru a filma in HD ai nevoie de un card de minim clasa 6 (reprezinta viteza de scriere, eu am luat tot de la ei un SDHC de clasa 10) si ar trebui sa mentioneze asta. Nu m-am jucat cu ea dar am facut cateva fotografii de test in diferite conditii si se descurca destul de bine. Nu recomand fotografierea la dimensiuni mai mari de 5 MP pentru ca nu are rost. Desi camera poate sa faca fotografii de 14 MP o fotografie va avea peste 5 MB, le faci la 14 MP doar daca vrei super calitate pentru pozele tale, desi chiar si la 5 MP calitatea e impresionanta. Uite am facut o fotografie de 5 MP de la distanta de 1 metru fata de monitor fara blitz si cu zoomul optic la maxim: http://img822.imageshack.us/img822/4433/img0047gu.jpg
Dupa cum poti vedea e destul de buna calitatea. Trebuie sa mentionez ca este putin intunecata deoarece nu aveam niciun bec aprins in incapere si fotografia a fost facuta de la distanta.

Filmarea nu am ce zice, se vede foarte bine, foarte clara si foarte cursiva. Eu nu am reusit sa activez blitzul in timpul filmarii dar cine stie poate e posibil, cum am zis mai sus, nu am camera de mult timp si nu sunt foarte familiarizat cu ea.
Are foarte multe moduri de fotografiere, am numarat 33 fara modul de filmare. Unul din aceste moduri este modul Program pe care ti-l personalizezi cum vrea inima ta.

Am uitat sa mentionez faptul ca pe timp de noapte blitzul puternic reuseste sa ilumineze foarte bine si vor iesi niste fotografii exceptionale.

Daca esti nehotarat iti recomand sa cumperi aceasta camera, raportul calitate/pret fiind extrem de bun.

| NykuMjFan explică (pentru Supps):

Multumesc foarte mult, insa nu cred ca o s-o cumpar prea curand. Am doar 14 ani si nu sunt genul care sa plece singur de acasa, chiar daca pentru unii varsta este cea a "handralelii"
Daca eram d-asta sa plec, mi-o comandam si mi-o ridicam de la posta.
Asa, stau dupa parinti sa-mi dea voie, sa merg cu ei la posta sa o ridic, chiar daca am buletin, dar ti-am zis, nu stiu sigur daca mi-o iau, insa multumesc foarte mult.
In poza care ai facut-o, te tai in detalii happy se vad si pixelii
Cat despre cardul' de clasa 6, nu stiu care e treaba cu el... adica, daca ma duc intr-un magazin, unde pot sa vad care e clasa, sau cum sa deduc?
A da, si nu imi dau de pe eMAG, am gasit pe debo.ro si ma gandesc ca e un site cat de cat de incredere.
Multumesc din nou.
Pace

2 răspunsuri:
| Blackhoneybun a răspuns:

Eu o iau poimaine cu 166 lei laughing