| OareMeritaSaTraiesti a întrebat:

Sall all!
Aceasta intrebare este pentru cei ce iau in serios!
Am 16 ani si nu am avut o prietena(iubita) pana acum. Sunt genul timid mi-e frica sa arat cea ce simt sau sa ma deschid cuiva.Asa zisi mei prieteni fac misto de mine.Ce credeti ar trebui sa imi faac griji caa nu am avut?

Răspuns Câştigător
| OareMeritaSaTraiesti explică:

Da, mi se pare că e o problemă. Nu că n-ai avut prietenă, ci din cauza timidității. Băieții timizi de multe ori sunt evitați tocmai că nu știu cum să facă primul pas cu o fată. Ce fată crezi că se umilește să vină cu inițiativa? Poate doar să răspundă, dar tu trebuie să începi într-o posibilă relație, așadar, cu timiditatea nu se rezolvă nimic.
Și schimbă-ți naibii numele ăla.
Și eu sunt o fată timidă, dar sunt FATĂ. Ele au un caracter aparte, mai prețios, un farmec special. Nu sunt ca pițipoancele alea cu tupeu jegos care răspund oricui și cărora nu le tace gura niciodată. Și nu am vorbit la persoana I plural, eu sunt a o altfel de timidă...
Dar la băieți e altfel, pentru că până și sexele sunt altele și poziția din societate e diferită. Băieții trebuie să fie mai puternici, mai impunători, să vină ei cu inițiativa. Și tocmai că vorbim de băieți, să nu fie moi și să se lase călcați în picioare. Cu fetele e puțin diferit.
Tu trebuie să îți învingi temerile. Și, deși pare greu, rezolvare mai ușoară decât asta nu există: apropie-te de oameni, de fete! Ia-ți inima în dinți și caută să îți susții punctul de vedere. Nu e nevoie să te deschizi din prima, destul să o faci cu cel sau cea mai bună prietenă, dar nu îți expune slăbiciunile în fața oricui, indiferent că e amic sau simplă cunoștință.
Dacă ei fac mișto de tine, nu îți sunt prieteni, sunt doar simpli profitori și nimic mai mult. Îndepărtează-te de ei că nu sunt o companie bună.
Cât despre dragoste, ce să mai zic... nu mi se pare cine știe ce, mai bine decât să ai 10 relații pe lună. Va veni și rândul tău. Nu îți dăunează cu nimic. Probabil ai avut altceva de făcut în timpul ăla. Decât să suferi după o despărțire, mai bine așa fără griji.
Învață să nu te mai uiți la alții și să nu te compari cu ei. Trebuie apoi să știi cum să te porți.

15 răspunsuri:
| ROB3RT89 a răspuns:

Salut.
Trebuie sa-ti faci griji pentru atitudinea ta si felul tau de a fi.
Intrebarile de genu nu prea isi au rostul.
De ce spun asta? Majoritatea dintre voi constientizati ca sunteti timizi si nu faceti nimic sa va schimabati.
Unei fete trebuie sa-i spui ce simti, nu sa astepti sa faca ea primul pas.
Momentan ai doar 16 ani, ai destul timp sa-ti faci o prietena, important e sa-ti gasesti curajul sa-i spui ce simti.
Prietenii trebuie sa te inteleaga, nu sa te ia la misto.
Vezi pe cine numesti "prieten".
Succes!

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Exact ce am spus și eu, rezumat.
Tocmai asta e timiditatea, teama de a schimba ceva și de a te impune, de a deschide gura. De aceea se crede că nu vrem să schimbăm nimic.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Find o persoana timida,te regasesti mai bine in postare.
Nu vreau sa fiu inteles gresit,n-am nimic cu oamnii timizi.
De multe ori au o personalitate mai dezvoltata fata de altii care care au tupeu nesimtit si le place sa iasa in evidenta.
Persoanele timide au anumite probleme pe plan sentimental si de multe ori sunt desconsiderate.
Asta e realitatea,bunatatea/timiditate=slabiciune!
Ai spus ca esti o persoana timida,incerca sa faci exact lucrurile de care ti-e teama,sa vezi ce usor prinzi incredere in tine.
Succes!
Cu oamenii trebuie sa vorbesti si sa-ti spui punctul de vedere.
Nu cred ca are relevanta daca unii te critica sau nu sunt de acord cu cele mentionate.
Poate baiatul de mai sus stie cum sa faca primul pas, dar nu are curaj.
Posibil sa-i fie frica si de un refuz, dar n-are nimic de pierdut daca incearca.
In timp ce el se plange, poate face altu primul pas, orice e posibil.

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Sunt complet de acord cu tine big grin.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu trebuie sa fi de acord, nu ma supar daca privesti totul dintr-un alt unghi.
Teoretic esti de acord, dar nu prea iti surade practicahappy

| anonim_4396 a răspuns (pentru ROB3RT89):

Well, ba îmi surâde, dar am încercat și mereu o dădeam în bară sau mi se tăia vorba. Nu există alte variante, dar îți dai seama ce bine ar fi pe urmă?
Și dacă aveam cu ce te contrazice, ziceam... dar n-am.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru anonim_4396):

E bine ca ai o mica doza de optimism!
Nu vad un motiv plauzibil sa o dai in bara.
Daca lumea te critica si e vorba de o critica constructiva,accept-o.
Daca te ia peste picior, dale peste nas, sunt destule replici cu care poti sa inchizi gura cuiva.
Cu alte cuvinte, asta e felul tau de a fi, vei intalni destui oameni care te vor accepta si respecta asa cum esti!

| BalonashCuHeliu a răspuns:

Eu am un amic de 20 de ani care inca n-a avut o prietena pana acum si nici acum nu are.Nu iti face griji.Mai am un vecin care pana la 21 de ani n-a avut prietena si la 21 de ani in al 2'lea an de facultate a gasit o fat si e impreuna cu ea de 2 ani si jumatate si sunt fericiti. poate ca e mai bine asa. Poate vei avea si tu norocul sa gasesti fata potrivita din prima incercare happy Sper ca ti'am fost de ajutor

| Shara17 a răspuns:

Poti sa te intrebi: "Dc sunt asa timid?", trebuie sa iti dai seama intai de ce anume iti este frica... gaseste un raspuns la intrebarea asta! Asta te va ajuta sa nu mai fi timid ( pe prietena mea cea mai buna am ajutat.o punandu.i intrebarea asta). Iar despre"prietenii" tai: nu stiu dc iti pasa ce spun! Doar tu ai spus mai sus: "asa zisi mei prieteni"... e treaba lor ce fac, dar tu pot sta mult si bine atata timp cat nu ai gasit o fata cu care crezi ca te vei intelege bine mult timp; decat sa fi cu 10 fete a cate 1 saptamana fiecare mult mai bine asa crede-ma nici eu nu ma arunc in bratele oricarui baiat!

| zurick a răspuns:

Nu baga inseamna ce zic ei.Parerea mea este ca inloc sa ai alaturi de tine o persoana pe care nu o suferi mai bine sa nu ai nici o iubita pana nu vei gasi dragostea.Cat despre timiditatea ta cauta-i cauza ca sa o poti indeparta.De exemplubig grine ce sunt timid? Din teama de a face ceva gresit? Din teama de a nu fi ascultat? Pentru ca stiu ca n-are rost? ...Incearca mai intai sa te autocunosti sa afli ce nu stiai despre propia persoana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietenea mea nu a avut nici o relatie pana la varta de 20 de ani. e merita sa astepti persoana potrivita? eu zic ca, da. suntem si acum impreuna dupa 9 ani de relatie. a asteptat persoana potrivita. ce e al tau e pus deoparte. nu-i bai i numai pleca urechea la invidiosi. tot inainte.

| Amiiii69 a răspuns:

Nu trebuie sa iti faci griji ca nu ai sau ca nu ai avut. Va veni si timpul potrivit pentru tine cand destinul te va uni cu o alta persoana. Si, nu mai lua in serios spusele prietenilor tai; isi bat joc de tine si nu trebuie sa ii bagi in seama. Lasa-i...oh go on. Sfatul meu este sa nu te ingrijorezi ca nu ai sau ca nu ai avut..Intr-o zi, cand te astepti mai putin atunci vei da peste fericirea adevarata!:*:*

| acidickiddo a răspuns:

Fac misto de tine pentru ca n-ai avut o prietena pana la 16 ani? Asta e aiurea, nu este un motiv decat stupid sa isi bata joc de tine. Daca te iei dupa moda zilelor astea, normal ca te gandesti de ce n-ai si tu o prietena.Pe mine ma amuza pustanii pe care ii tot vad pe bulevard sau mai stiu eu pe unde, cocotati unul pe altul, sarutandu-se, mai ceva ca in telenovele.Si majoritatea n-au habar ce inseamna sa iubesti.Stai asa, ca nu e niciodata tarziu sa iti faci o iubita.Numai asculta la prietenii tai. Daca esti timid,apoi incearca sa iesi mai des in oras,sa conversezi, sa socializezi, ca sa-ti faci prieteni si astfel poti cunoaste si cateva fete dragute, In concluzie, nu te grabi ca fata mare la maritat.

| oanaionella a răspuns:

Buna.vezi tu nu toti suntem la fel..nu ar trebui sa iti bagi prietenii in seama..nici eu la 16 ani nu aveam prieten si nu ma simteam aiurea..mai bine fara decat cu o persoana nepotrivita..esti mic, va veni si vremea ta..cand vei intalni fata care ti se va parea potrivita vei vedea ca vei scapa de timiditate si ti se va parea foarte usor.te pup si nu mai visa la fete du/te la scoala ca e mai importanta decat orice.nu te vor tine parinti sau prietenii pe banii lor in viata