| Christine a întrebat:

Sall all... am si eu o intrebare... la vara vreau sa merg cu mama in Italia (s-ar putea sa ajung si prin alte tari, dar nu asta conteaza) vreau sa stiu daca mai este nevoie de pasaport sau se poate trece direct cu buletinul? Si daca trebuie adeverinta ceva de la tata prin notariat sau nu stiu cum... va rog lamutiti-ma...:* multumesc

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Depinde prin ce tari treci. Daca vreuna nu e membra a Uniunii Europene iti trebuie pasaport.
2. Iti trebuie acord scris la notariat al tatalui.

mlm
| mlm a răspuns:

Citi ani in primul rand, daca esti inca minora iti trebuie imputernicire facuta prin notariat de la ambii parinti, atat de la tata cit si de la mama ca sint de acord ca tu sa treci frontiera, este mai bine sa faca imputernicirea pe un sofer care te va aduce in Italia, poti merge cu Cartea de identitate. Fara acea imputernicire data de parinti nu poti trece frontiera Romaniei, mama ta poate face aceasta imputernicire la Consulat sau la Ambasada Romaniei de la Roma, iar tata o poate face la Notariat.Iti doresc multa bafta si vacanta placuta, dar in primul rand succes ca mai ai pana termini scoala.

| dulshe a răspuns:

Acum poti trece cu buletinul, mama si sora mea mereu trec cu buletinul, daca pleci singura in calatorie va trebui sa -ti faca tatal tau o procura precum ca e de acord sa iesi din tara, si cum inca nu ai 18 ani, va trebui sa ai cu tine un insotitor, adica cineva sa aiba grija de tine, eu stiu pe cineva care a facut procura precum ca soferul autobuzului are grija de copil
succes

| Alexandrinaa a răspuns:

Atata vreme cat ai sub 18 ani, iti trebuie o Declaratie facuta la notar ca tatal tau este de acord sa mergi insotita de mama ta, acolo notezi perioada, numele, cnp-ul tot ce vi se cere de notar, iar daca treci prin vreuna din tarile care nu apartin Uniunii EUropene, ai nevoie de pasaport. Daca nu, doar buletinul. Dar sincer e bine sa ai mereu si unul si altul la tine.
Drum bun!

| Cristina_2136 a răspuns:

Si eu merg cu mama la vara, la tata in Italia happy

Si pentru ca esti minora iti trebuie sigur pasaport si chestia aia de la notariat cu semnatura tatalui happy

Distractie placuta :*

| Christine explică:

Am 16 ani... dar merg CU mama...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiu sigur ca in Europa poti sa circuli cu buletinul iar in afara Europei va trebui sa circuli cu pasaportul desigur. DAca nu esti minora si ai 18 ani sau peste, nu iti trebuie nicio semnatura. Daca nu ai pasaport si vrei sa-ti faci ai 18 la fel nu ai nevoie de semnaturi decat daca esti minora.

| nena78 a răspuns:

Daca esti majora treci doar cu buletinul de identitate

| l33l00 a răspuns:

Aman2 cu buletinu si ati rezolvat tot