| kataking12 a întrebat:

Dati-mi si mie va rog caracterizarea bivolului sau a catelului din Fabula "Bivolul si Cotofana" de George Toparceanu.

Răspuns Câştigător
| ersiluka a răspuns:

Fabula este o specie în versuri sau proză a genului epic,în care personajele sunt animale,plante sau lucruri,puse în situaţii omeneşti.
Fabula „Bivolul şi coţofana" povesteşte o întâmplare la care iau parte trei personaje : un bivol,o coţofană şi un căţel.

O coţofană îşi găsise loc de plimbare pe spinarea unui bivol,iar acesta nu era deranjat de prezenţa păsării.Un căţel care trecea din întâmplare pe acolo,e atât de uimit de această situaţie,încât se gândeşte că n-ar fi rău să profite şi el de ea. Căţelul îi sare bivolului în spinare,dar acesta,luat prin surprindere şi ofensat de îndrăzneala căţelului, se scutură şi-l aruncă jos,spunându-i că pe coţofană o acceptă deoarece ea îi aduce un folos apărându-l de insecte,în timp ce căţelul nu îi este folositor, ba chiar s-ar face de ruşine purtându-l degeaba în spate.

Personajele fabulei întruchipează tipuri umane.Folosind personificarea,animalelor le sunt atribuite însuşiri omeneşti. Bivolul „mare,negru, fioros" face parte din categoria celor mari puternici şi cu înstăriţi.El însuşi se caracterizează ca fiind „gospodar cu greutate".Nu acceptă amestecul celor mici şi nevoiaşi în treburile proprii.Pentru el,relaţiile cu ceilalţi se bazează pe gradul de profit obţinut din acestea.E îngăduitor cu coţofana datorită folosului adus,dar neîndurător cu „potaia proastă", care nu-i aduce nici un profit.Indignarea sa se manifestă prin gesturi brutale („îl ia-n coarne") şi printr-un limbaj agresiv.

Căţelul îl reprezintă pe omul simplu şi nevoiaş care se amăgeşte că va fi acceptat de cel puternic.El face parte din altă lume decât bivolul şi este lipsit de simţul realităţii.Îl consideră pe bivol „un mare dobitoc",„un prost",care „ia-n spate pe oricine",aşa că încearcă să profite şi el, neapreciind corect poziţia celui puternic.

Coţofana este un personaj care nu ia parte direct la acţiune.Despre ea aflăm din relatarea naratorului sau din cuvintele bivolului.Ea îi reprezintă pe oamenii obişnuiţi şi modeşti,preocupaţi de asigurarea traiului zilnic,dar neprfitând de pe urma altora.

Învăţătura,caracteristică fabulei,pe care o transmite această fabulă,nu este formulată direct prin morală,ci se desprinde indirect din text :cei mari şi puternici îi tolerează pe cei inferiori lor atâta vreme cât pot profita de pe urma acestora,dar nu-i acceptă când aceştia,la rândul lor,vor să profite.

Opera literară „Bivolul şi coţofana" este o fabulă deoarece prezintă toate caracteristicile acestei specii literare. În primul rând,ca structură,cuprinde o parte narativă şi o moralăe exprimată indirect. Transmite învăţăminte deoarece critică defecte omeneşti.

Este o operă epică deoarece autorul îşi exprimă indirect sentimentele, prin intermediul acţiunii şi al personajelor.Modul de expunere predominant este naraţiunea, îmbinată cu monolog şi dialog, care devin mijloace de caracterizare a personajelor. Personajele reprezintă tipuri umane.Ele sunt animale cărora li se atribuie însuşiri omeneşti.Figura de stil caracteristică fabulei este personificarea.

Există un narator care povesteşte la persoana a III-a. Ironia sa este exprimată indirect, reieşind,de exemplu,din gândurile şi credulitatea căţelului,din limbajul folosit. Naratorul lasă impresia că joacă un rol printre personajele sale,pe care le manevrează scenic.

Fabula povesteşte o întâmplare hazlie.În această fabulă,umorul reiese din păţania căţelului,din contrastul dintre părerea sa despre bivol şi cum este acesta în realitate,din limbaj („javră",„potaie proastă"),din fina mânuire a dialogului.

Ca în orice fabulă şi ritmul povestirii este alert, datorită numărului mare de verbe, datorită inerjecţiilor onomatopeice („zdup!"), sau datorită expresiei „când în sus şi când în jos". astept fundita:X

1 răspuns:
| NAdrian a răspuns:

Bivolul si cotofana" este o opera epica deoarece autorul isi exprima sentimentele indirect prin intermediul personajelor si al actiunii.
Personajele apartin lumii animale, dar lor li se atribuie insusiri omenesti prin intermediul personificarii.
- bivolul,,mare, negru, fioros" reprezinta omul puternic cu un statut social de invidiat,,, gospodar cu greutate", dupa cum se autocaracterizeaza. El accepta in preajma lui oameni de alta conditie cata vreme are un avantaj, dar devine impulsiv cand are in fata un profitor;
- cotofana este personajul mut al fabulei, martor la intamplarea care-i are ca protagonisti pe bivol si pe catel. Ea este tolerata de bivol pentru ca il apara de insecte. Ea reprezinta omul simplu, umil, care accepta servicii de tot felul pentru a avea foloase;
- catelul este omul simplu, naiv, indraznet si profitor. Il considera pe bivol tolerant si naiv si crede ca poate profita. Lipsit de simtul realitatii, el ii sare in spinare bivolului cu indrazneala, fiind convins ca se poate plimba gratis, dar primeste lectia cuvenita.